Státní podnik LOM Praha připravuje transport vrtulníků H-1, které česká armáda kupuje od americké vlády, na základnu v Náměšti nad Oslavou. Předpokládaná cena transportu je 85 milionů korun s DPH, jak vyplývá z registru veřejných zakázek.

České vzdušné síly převezmou do konce roku 2023 do výzbroje 12 amerických vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Do zakázky se více než třetinovým podílem zapojí český obranný průmysl. Významnou úlohu bude hrát LOM Praha, který na strojích bude provádět část servisních a opravárenských prací.

Už nyní LOM připravuje transport z USA lodí a vlakem, který by měl realizovat civilní přepravce. LOM kvůli tomu vypsal veřejnou zakázku. Předpokládaná hodnota kontraktu činí 70,25 milionů korun bez DPH, tedy 85 milionů korun včetně DPH.

„Předmětem zakázky je zajištění dovozu části speciální vojenské techniky (vrtulníky řady H-1 s příslušenstvím), pořizované od vlády USA cestou programu Foreign Military Sales na základě smlouvy Letter of Offer and Acceptance (LOA EZ-P-SBF) na pořízení víceúčelových vrtulníků, na základnu vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, zajištění katalogizace a zastupování v celním řízení pro veškerý materiál pořizovaný touto cestou,“ stojí v zadávací dokumentaci.

Celkové množství takto převáženého materiálu přesahuje čtyři tisíce dílů a součástí, pro každý díl musí zároveň dodavatel doplnit soubor povinných údajů ke katalogizaci.

Mohlo by vás zajímat

Dodavatel má dále zajistit veškeré úkony spojené s celním řízením, exportní dokumentací, veškerou administraci a další úkony spojené s přepravou tohoto materiálu.

„Samotný převoz materiálu civilním přepravcem, který bude převážen v přibližně 80 kontejnerech, zahrnuje lodní kontejnerovou přepravu z USA do německého Hamburgu a dále vlakovou přepravu do základny v Náměšti nad Oslavou,“ lze se dočíst v zadávacích podmínkách.

Realizace předmětné zakázky je nezbytná pro zajištění dovozu té části speciální vojenské techniky pořizované cestou programu Foreign Military Sales.

V případě, že tato zakázka nebude realizována, dojde k porušení smlouvy LOA EZ-P-SBF, ve které smluvní strany odsouhlasily jako „Middle man“ pro přepravu části materiálu vrtulníkového kompletu H-1 LOM Praha.

„V takovém případě nebude pro tento materiál nasmlouván přepravce, tím mimo jiné dojde k neplánovaným nákladům na delší uskladnění v přístavu v USA. Dále nebude možné dodržet plánovaný harmonogram zavedení vrtulníkového kompletu H-1 do užívání Armády ČR a včasné dokončení servisního a výcvikového střediska na základně v Náměšti nad Oslavou,“ stojí v podkladech k tendru.

Zástupci české armády při prohlídce bojového vrtulníku AH-1Z Viper na základně v USA. Foto: Ministerstvo obrany

Jiné varianty na zajištění služeb než od společnosti LOM Praha nebyly zvažovány zejména z toho důvodu, že uvedená společnost již byla oběma smluvními stranami ve smlouvě LOA EZ-P-SBF odsouhlasena jako prostředník pro zajištění dopravy té části zboží, která bude přepravována civilní cestou.

„Výhodou navrženého řešení je rovněž skutečnost, že LOM Praha bude zajišťovat servis vrtulníku řady H-1 a s tím i související logistické práce.
LOM Praha má již také zkušenosti s dopravou zboží pořizovaného formou Foreign Military Sales, stejně jako s katalogizací a zastupováním v celním řízení. Z hlediska ceny se tak jedná o nejekonomičtější a nejefektivnější řešení,“ tvrdí v zadávacích dokumentech ministerstvo obrany.

Jak už Ekonomický deník zmínil výše, významnou úlohu v americko-českém kontraktu bude hrát LOM Praha, který bude na amerických strojích provádět část servisních a opravárenských prací.

Od prvního února tohoto roku začíná vznikat nový vrtulníkový závod H1, jehož pracovníci budou údržbu a opravy amerických strojů provádět. Sídlit by měl v Náměšti nad Oslavou a nabídne práci odbornému personálu, včetně leteckých mechaniků.

Podle ředitele Jiřího Protivy by měl LOM Praha provádět technickou údržbu obou typů strojů v rozsahu, na jakém se s Armádou ČR a americkou stranou dohodli.

V únoru proto navštívili základnu v Náměšti nad Oslavou vyjma Jiřího Protivy také náměstek ministryně obrany Jan Havránek a vojenský přidělenec při velvyslanectví USA plukovník James Hackbarth.

„Tyto detaily jsme s přidělencem pro obranu a vzdušné síly plukovníkem Hackbarthem také projednávali,“ sdělil Protiva.

Nový závod H1

LOM Praha v mohutné kampani shání specializované techniky a zájemců začíná postupně přibývat. První část absolvuje přeškolovací kurz v USA, další letečtí technici se pak už pod jejich vedením seznámí s novými vrtulníky v České republice.

LOM Praha shání především techniky specialisty na draky a motory strojů a elektrospecialisty.

Kromě údržby a oprav strojů Venom a Viper vytvoří LOM Praha u náměšťských vrtulníkářů rovněž simulační centrum, kde bude probíhat výcvik pilotů na nových strojích.

„LOM Praha bude garantem pro Vzdušné síly Armády České republiky jak co se týče technických prací na nově zaváděných vrtulnících, tak také v oblasti simulačních technologií,“ potvrdil v únoru ředitel LOMu Protiva.

Americký vojenský přidělenec a ředitel LOM Praha při únorové prohlídce podniku. Foto: Ministerstvo obrany

Náměstek ministryně obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jan Havránek upozornil rovněž na další přednosti úspěšného státního podniku, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany.

„Mám velkou radost, že jsme měli možnost představit našim americkým spojencům, jaké vojenské i nevojenské schopnosti může Česká republika nabídnout pro zajišťování kolektivní obrany NATO a posílení aliančních schopností. Státní podnik LOM Praha byl mimo jiné vybrán jako jedno ze dvou prvních míst, které od roku 2023 nabídne aliančním partnerům své výcvikové centrum pro společný výcvik zemí NATO v rámci programu NATO Flight Traning Europe. Centrum leteckého výcviku v Pardubicích poskytne špičkové vybavení, které umožní zvýšit vzájemnou interoperabilitu a posílit jednotnost výcviku Armády ČR a našich spojenců,“ konstatoval Havránek

Podle plukovníka Jamese Hackbartha má odborné portfolio LOM Praha široký rozsah a je velice zajímavé.

„Naše vzájemná spolupráce, a to nejen při nadcházejícím přezbrojení Vzdušných sil Armády ČR vrtulníky Venom a Viper, nabírá na intenzitě. Těším se na její další pokračování,“ zdůraznil před pár měsíci James Hackbarth.

Jan Hrbáček