Povodí Labe získá pro letošní rok příspěvek od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) ve výši 113,1 milionu korun, vyplývá to z Registru smluv a Ekonomickému deníku to potvrdila také Terezie Bezkočková ze SFDI. Na investice povodí by mělo jít 79,1 milionu korun a na neinvestiční akce je vyčleněno 34 milionů korun. Podle údajů v Registru smluv by mělo jít v rámci neinvestičních akcí například o opravy a údržbu dopravně významných vnitrozemských vodních cest a přípravu a vypořádání staveb.
Do národních akcí Povodí Labe patří podle dokumentace například rekonstrukce dělících zdí Vodního díla Kostomlátky. Smlouva o poskytnutí finančních prostředků z rozpočtu SFDI na rok 2025 byla podle Bezkočkové uzavřená v souladu s rozpočtem, který schválila Poslanecká sněmovna 3. prosince 2024. „Tomuto aktu předcházelo projednání návrhu financovaných akcí ministerstvem dopravy a Státním fondem dopravní infrastruktury,“ dodala.
V roce 2024 podle ní SFDI poskytl Povodí Labe finanční prostředky ve výši téměř 54 milionů korun, z toho byly investice ve výši 696 tisíc korun a „neinvestice“ 53,3 milionu korun. O rok dříve to bylo 45,4 milionu korun, z toho suma na investice činila 1,7 milionu korun a na neinvestiční část 43,7 milionu korun. Prostředky z obou let se podle Bezkočkové podařilo vyčerpat.
Povodí Labe zároveň například pokračuje také v rekonstrukci přehrady Harcov, která začala v roce 2022. Podle informací povodí už bylo dokončeno vytěžení nánosů, ochranná hráz stavby, pravobřežní zeď kromě pobytového schodiště v místě městské pláže, čištění a spárování vzdušného líce hráze a stavba provozního objektu.
Mohlo by vás zajímat
Před dokončením je výroba nové technologie spodních výpustí. V přípravné fázi jsou práce na elektrorozvodech, monitoringu a řídicím systému. „Předpokladem je, že stavební práce budou ukončeny v závěru roku 2025, pokud nenastanou nepředvídatelné situace jako povodňové stavy ze září roku 2024 nebo další neočekávané geologické poruchy pod tělesem hráze,“ uvedlo již dříve Povodí Labe.
Cena stavby byla z původních 387,9 milionu korun navýšena na současných 444,2 milionu korun. Důvodem byly dodatečné náklady 25 milionů korun na odstranění nánosů z nádrže nad rámec projektové dokumentace a změny při injektování podloží, kdy musí být použitá složitější technologie vrtání a injektování. Financování rekonstrukce je zajištěno z dotace ministerstva zemědělství, konkrétně z programu „129360 Podpora prevence před povodněmi IV“ a z vlastních zdrojů Povodí Labe.