INZERCE

Norsko v říjnu nahradilo Rusy na pozici hlavního dodavatele plynu do Česka. Foto: Pixabay (autor Dean Moriarty)

Statistici se zpožděním potvrdili, že Norsko nahradilo Rusy v roli hlavního dodavatele plynu do Česka

Český statistický úřad s jistým zpožděním zaznamenal, že Česká republika už není závislá na dovozu zemního plynu z Ruska. Podle jeho údajů pocházelo v říjnu 57,5 procenta dovezeného plynu z Norska a 10,7 procenta ze Spojených států amerických. V případě 31,7 procenta plynu nicméně statistici dál uvádějí ruský původ.

Problém je v tom, že ruský plyn není možné do Česka reálně dopravit. Od konce srpna přestali Rusové dodávat plyn do střední Evropy potrubím Nord Stream; po explozích z poloviny září je tato trasa zcela nepoužitelná. Na česko-slovenské předávací stanici u Lanžhotu až na výjimky protéká plyn směrem od nás na východ.

Podle zdrojů z oboru plynárenství je možné, že do Česka proudí plyn z německých zásobníků, které jsou stále ještě naplněny surovinou z Ruska. Německý podnik Uniper či jiní velkoobchodníci si snižují ztrátu tím, že „účetně“ prodávají dříve dovezený a relativně levnější plyn ze zásobníků. Tomu nasvědčuje i fakt, že v říjnu dovezený „ruský“ plyn byl v přepočtu na hmotnost levnější než dodávky z Norska a USA.

Dovoz plynu do ČR v říjnu podle zemí

Původ plynu dovezeného v říjnu 2022 do Česka. Zdroj: ČSÚ, systém STAZO

V říjnu se prvně ve statistikách projevil dovoz, který realizuje ČEZ prostřednictvím nizozemského terminálu v Eemshavenu. První dva tankery přivezly zkapalněný zemní plyn (LNG) původem ze Spojených států a tyto dodávky se zřejmě projevily právě v říjnové statistice zahraničního obchodu.

Změna ve vykazování původu plynu může vypadat jako pouhá formalita ze strany statistického úřadu, má však značný makroekonomický a geopolitický dopad. Hodnota dovozu z Ruska najednou přestala růst, naopak – vydala se na sestupnou dráhu. V říjnu tak import z Ruska podle údajů ČSÚ meziročně klesl o 47,5 procenta na 13,7 miliardy korun; v případě samotného plynu se jednalo o pokles o 59 procent na 6,64 miliardy korun.

Naopak hodnota importu z Norska v říjnu meziročně vzrostla 16krát na 12,93 miliardy korun. Z toho na zemní plyn připadá téměř 12,1 miliardy korun, až s velkým odstupem následují další položky – chlazené či zmrazené ryby (297 milionů korun) a hliník (229 milionů korun).

Ještě v září byl dovezený plyn statisticky ruský

Ještě ve statistice za měsíc září přitom ČSÚ uvedl, že zemní plyn dovezený do Česka pocházel téměř výhradně z Ruska. Ekonomický deník před měsícem upozornil na zjevný rozpor statistiky z realitou. Na konci srpna Rusové tok plynu do Německa pod záminkou údržby zařízení „dočasně“ zastavili a už neobnovili. O necelý měsíc později následovaly tajemné exploze a úniky plynu v okolí ostrova Bornholm, po kterých je plynovod Nord Stream 1 neprovozuschopný. 

Statistika ČSÚ o dovozu plynu v září 2022

Dovoz zemního plynu do Česka v září 2022. Zdroj: ČSÚ

Podle vyjádření plynárenských expertů a manažerů do České republiky od konce srpna proudí hlavně norský zemní plyn. „Podle našich odhadů je teď kolem 65 procent zemního plynu spotřebovávaného v Praze původem z Norska,“ uvedl v září předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský. Plyn ze Severního moře má totiž jiné chemické složení, oproti plynu z Ruska nebo z LNG terminálů tak má vyšší výhřevnost.

Kde se tedy stala chyba? „Zpravodajské jednotky, které nám ve statistice zahraničního obchodu dovoz zemního plynu vykazují, stále převážně uvádějí původem ruský plyn. U ostatních subjektů, které zemní plyn do ČR dovážejí a údaje nám nevykazují, nemůžeme dnes jednoznačně zemi původu určit,“ uvedl na začátku října mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

David Tramba