Propad tržeb o 77 procent na 3 miliardy korun, místo předloňského čistého zisku 6,24 miliardy korun ztráta 1,71 miliardy korun. Tak špatné finanční výsledky se jen tak nevidí. Vykázal je v právě zveřejněné výroční zprávě za rok 2023 provozovatel páteřních plynovodů NET4GAS, který je od loňského prosince ve vlastnictví státem ovládané společnosti ČEPS.

Hlavní příčinou poklesu je výpadek dodávek ruského plynu do střední Evropy cestou přes Německo. Ruský plynárenský koncern Gazprom měl tu drzost, že za nasmlouvané kapacity v přepravní soustavě přestal na přelomu let 2022 a 2023 platit. NET4GAS tak rázem přišel o tři čtvrtiny svých tržeb. Byznys v oblasti mezinárodní přepravy plynu téměř zmizel a zůstala jen méně zisková přeprava plynu určeného ke spotřebě v České republice.

Jak dále NET4GAS uvedl ve výroční zprávě, celková přeprava zemního plynu dosáhla loni 10,15 miliard m3. Z toho 6,77 miliardy m3 bylo spotřebováno v České republice, 1,04 miliardy m3 směřovalo dál do zahraničí a zbylá část byla uložena do zásobníků plynu. Oproti roku 2022 se celková přeprava snížila o 20,8 miliard m3.

„Rok 2023 byl dosud nejtěžším rokem v historii společnosti NET4GAS. Důvodem je bezprecedentní a dramatická změna v tocích plynu v Evropě, která byla způsobena především válkou na Ukrajině a naprostým kolapsem plateb ze strany našeho hlavního obchodního partnera,“ napsal v úvodu výroční zprávy generální ředitel společnosti NET4GAS Andreas Rau.

Mohlo by vás zajímat

Hlavní výsledky společnosti NET4GAS v roce 2023 a srovnání s rokem 2022. Zdroj: výroční zpráva NET4GAS

V dalších odstavcích zmiňuje Andreas Rau i některé úspěchy. Konkrétně třeba dokončení první etapy plynovodu Moravia Capacity Extension, která prošla kolaudací v říjnu loňského roku. Plynovod posiluje již nevyhovující kapacitu sítě mezi jižní a severovýchodní částí Moravy. NET4GAS se též zapojil do evropských vodíkových projektů, díky kterým by Česko mohlo okolo roku 2030 znovu stát „mezinárodní dálnicí“ pro přepravu plynu – jen místo zemního plynu by se už jednalo o vodík.

NET4GAS zatěžuje vysoké zadlužení, které „vyrobili“ původní vlastníci z Německa a Kanady. Ke konci loňského roku výše dluhu dosahovala 34,4 miliardy korun, tvořen je bankovními úvěry a dluhopisy se splatností v letech 2025 až 2031. Oproti tomu má podnik volné peníze a jiná finanční aktiva ve výši skoro 9 miliard korun.

Provozovatel páteřních plynovodů byl zhruba deset let ve vlastnictví firem napojených na německou pojišťovnu Allianz a kanadský penzijní fond OMERS. Akvizici mateřského NET4GAS Holdings státem vlastněným podnikem ČEPS schválila vláda na konci září 2023, následoval podpis kupní smlouvy. K převodu vlastnictví došlo v polovině prosince, krátce po získání potřebného souhlasu od antimonopolního úřadu a Evropské komise.

Podle MPO jde i tak o výhodný nákup

ČEPS za skupinu NET4GAS zaplatil první část kupní ceny ve výši 3 miliardy korun. Druhou část do výše 2 miliard korun zaplatí jen v případě splnění ekonomických výkonnostních parametrů. Zahraniční vlastníci získali navíc ještě 2,9 miliardy korun díky tomu, že nový vlastník vzal na sebe závazek vrátit vyplacenou zálohu na dividendu.

„Již v návaznosti na rozhodnutí o investici do společnosti NET4GAS jsme informovali o výrazném poklesu přepravy plynu přes české území. Výsledný hospodářský výsledek společnosti NET4GAS za loňský rok tedy není překvapivý a byl započítán do všech nezávislých znaleckých posudků, které jsme si v rámci rozhodování o investici nechali připravit. Ty jasně prokázaly, že cena, za kterou stát firmu koupil, je výhodná,“ uvedl k výsledkům NET4GASu mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka.

Nákup společnosti NET4GAS je podle mluvčího ministerstva průmyslu dlouhodobá investice motivovaná očekávaným opětovným nárůstem objemu přepravy plynu přes Českou republiku i možností investovat do rozvoje této plynárenské infrastruktury tak, aby odpovídala dalšímu vývoji v oblasti energetiky; například z hlediska adaptace na přepravu vodíku.

David Tramba