INZERCE

Poslední činný důl na černé uhlí v Česku - Důl ČSM na Karvinsku. Foto: fotobanka spol. OKD

Státem vlastněné OKD se díky růstu cen uhlí vrací k ziskovému hospodaření

Státem vlastněný těžební podnik OKD vyprodukoval za prvních šest měsíců letošního roku téměř 1,48 milionu tun černého uhlí. Provozní výnosy dosáhly 3,9 miliardy korun a tržby činily 3,45 miliardy korun. Díky současnému růstu ceny černého uhlí na burzách se podnik dostal znovu do zisku.

Výši čistého zisku společnost neoznámila, provozní zisk před odpisy (EBITDA) očištěný od mimořádných vlivů za první pololetí dosáhl 610 milionů korun. Vedení společnosti OKD očekává, že do konce letošního roku vytěží 1,9 milionu tun uhlí a tržby dosáhnou nejméně 7 miliard korun.„V tuto chvíli už máme zajištěn odbyt až do konce letošního roku a chystáme smlouvy už na rok příští,“ řekl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Vedení OKD zveřejnilo finanční výsledky dnes v souvislosti s návštěvou premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Karla Havlíčka. Ve vlastnictví OKD dnes zůstává poslední činný důl v Ostravsko- karvinské pánvi – Důl ČSM. Ostatní černouhelné doly již ukončily činnost a OKD je převedlo na státní podnik Diamo, který zajistí jejich likvidaci a rekultivaci.

OKD má za sebou komplikovanou historii. Bývalí vlastníci – byznysmeni Zdeněk Bakala a Peter Kadas – firmu finančně vyčerpali a předlužili, po pádu cen uhlí OKD v květnu 2016 zbankrotovalo. O necelé dva roky později aktiva OKD převzal stát prostřednictvím firmy Prisko. Nejprve se hovořilo o prodloužení těžby do roku 2030, jenže pád cen černého uhlí během roku 2019 a první poloviny roku 2020 vedl k opačnému výsledku – rychlému útlumu těžby.

Loňské hospodaření podniku skončilo výrazně v červených číslech. Ztráta OKD narostla na 2,44 miliardy korun. Objem těžby uhlí meziročně klesl z 3,65 milionu na 2,37 milionu tun, tržby za prodej vlastních výrobků a služeb klesly z 11,3 miliardy na 6,15 miliardy korun.

Vývoj ceny australského energetického uhlí (USD/t)

Vývoj ceny australského energetického uhlí (v US dolarech za tunu, dodávka v červenci 2021). Zdroj: ycharts.com

Ironií osudu začaly ceny černého uhlí od loňského podzimu opět růst a vrátily se na úroveň, při níž dává těžba na Karvinsku ekonomický smysl. Australské energetické uhlí, podle kterého se řídí ceny po celém světě, s dodávkou v tomto měsíci vychází na 130 dolarů za tunu, což představuje nejvyšší hodnotu za posledních deset let.

David Tramba