INZERCE

Teplárna Karviná. Foto: Veolia Energie

Stát z Modernizačního fondu podpoří další tři projekty na ekologizaci tepláren

Podporu z Modernizačního fondu získaly další tři projekty na ekologizaci tepláren v českých městech. Všechny tři projekty mají stejný cíl: snížit spotřebu uhlí a emise díky částečnému přechodu na spalování zemního plynu.

Ve dvou případech bude podporu čerpat skupina Veolia Energie ČR. První se týká plynofikace kotle K3 v Teplárně Olomouc, stát tento projekt podpoří dotací z Modernizačního fondu ve výši 77,5 milionu korun. Druhý je zaměřen na dostavbu plynové kotelny v Teplárně Karviná, výše dotace v tomto případě dosahuje 66,9 milionu korun.

Třetí podpořený projekt v teplárenství se týká výstavby plynového kotle v Teplárně Zlín, která patří do skupiny Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače. Výše podpory je v tomto případě nižší, a sice 31,1 milionu korun. Všechny tři zmíněné teplárny v minulosti spalovaly hlavně hnědé nebo černé uhlí.

Loni uspělo prvních šest projektů

Prvních šest projektů na ekologizaci tepláren podpořilo Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP) loni na podzim. Tehdy se jednalo o větší projekty, výše poskytnuté dotace z Modernizačního fondu se pohybovala od 110 do 389 milionů korun. V součtu pak všech šest projektů získalo 1,4 miliardy korun.

Dvě dotace loni získala teplárna C-Energy Planá, kterou vlastní bývalí topmanažeři PPF Michal Šušák a Ivo Nejdl. První z nich dosahuje 389 milionů korun a poslouží k rekonstrukci uhelných kotlů v Plané nad Lužnicí na spalování biomasy. Druhá dotace ve výši 317,6 milionu korun je určena na plynofikaci Teplárny Tábor, která dosud spalovala hnědé uhlí.

Přehled loni podpořených projektů v teplárenství

První přidělené dotace z Modernizačního fondu určené na modernizaci tepláren. Zdroj: SFŽP

Třikrát loni uspěla skupina Veolia Energie ČR. Například projekt dekarbonizace Teplárny Frýdek-Místek má stát 430 milionů korun, z Modernizačního fondu dostane žadatel příspěvek 226,7 milionu korun. Ještě o něco vyšší dotace (243,7 milionu korun) podpoří částečný přechod Teplárny Karviná z uhlí na plyn. Třetí podpořený projekt se týká konverze Teplárny Kolín z uhlí na biomasu.

Nejmenší podpořený projekt s přidělenou dotací 110 milionů korun předložila společnost ČEZ. V tomto případě stát z Modernizačního fondu podpoří výstavbu nové kotelny ve Dvoře Králové nad Labem, palivem zde místo uhlí bude biomasa a zemní plyn.

David Tramba