Vláda poskytne energeticky náročným podnikům, které ohrožuje konkurence ze zemí, kde se za emise neplatí, finanční kompenzaci ve výši 2,15 miliardy korun. Jedná se fakticky o slevu za již zaplacené emisní povolenky, které podniky spotřebovaly během loňského roku. Návrh příslušného nařízení vlády vypracovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP) a teď se nachází v meziresortním připomínkovém řízení; dostupný je ve vládní legislativní databázi eKlep.
Pravidla Evropské unie umožňují poskytovat finanční kompenzace nákladů vzniklých v důsledku zpoplatnění emisí skleníkových plynů v systému EU ETS, které se promítají do cen elektřiny. Jejich výše nesmí překročit 25 procent výnosů z prodeje povolenek za předchozí rok. Kompenzace se týká podniků z energeticky náročných odvětví, které ohrožuje takzvaný únik uhlíku (carbon leakage). Tedy ztráta části trhu na úkor konkurentů z nečlenských zemí EU, kteří za emise oxidu uhličitého neplatí vůbec, nebo jen zlomek toho, co platí evropské podniky.
Podle informací, které MŽP uvedlo v důvodové zprávě, se kompenzace mají týkat zhruba 30 českých podniků. Třetina z těchto subjektů působí v oboru výroby železa a oceli, pětina v sektoru výroby papíru a lepenky, další spadají hlavně do odvětví chemického průmyslu nebo výroby hliníku. Zmíněná částka 2,15 miliardy korun podle MŽP vychází z „prostého součtu nároků vycházejících z provozních údajů jednotlivých provozovatelů zařízení.“
Jedná se o poměrně stručný materiál, ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun proto umožnil zkrácení lhůty pro podání připomínek (ty lze podávat do 31. května) a udělil výjimku z povinnosti provést hodnocení dopadů regulace (tzv. RIA).
Cena povolenky v posledních letech výrazně zatěžuje jak majitele uhelných či plynových elektráren a tepláren, tak i podniky z oboru těžkého průmyslu. Ještě v prvním pololetí roku 2020 jedna povolenka stála okolo 20 eur za tunu emisí CO2. V únoru 2022 a opět v únoru a březnu loňského roku cena atakovala hranici 100 eur. Později cena povolenky o něco klesla, v posledních týdnech se pohybuje od 70 do 75 eur za tunu CO2.
Vysoká a současně nestabilní cena povolenky vyvolává v Česku i jinde v Evropě rostoucí kritiku. Pro zastropování ceny povolenky na nižší hodnotě, než je současná tržní cena, se nedávno v Eurodebatě Ekonomického deníku vyslovili například kandidáti na europoslance Ondřej Knotek (ANO) a Ondřej Krutílek (ODS/SPOLU) nebo výkonný ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.
(dtr)