Okruh lidí, kterým se sníží starobní důchod, se má mimo jiné rozšířit o bývalé velitele Pohraniční stráže. A to až na úroveň praporu, náčelníky krajských a okresních správ SNB a jejich zástupce a řídící administrativu KSČ až na úroveň obvodních výborů. Dotčení upevňovali režim, který je optikou současné společnosti zločinný, stojí v důvodové zprávě. Z opatření budou vyloučeni funkcionáři s „předpoklady pro výkon funkce i po roce 1989“.

Sankcionovány krácením důchodů mají být osoby, které státem nově jmenované funkce zastávaly v období od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989. Jejich důchody stát sníží o 300 Kč za každý započatý rok ve funkci až do výše „nepodkročitelné“ částky. Ta je pro rok 2025 stanovena na 19 020 Kč.

Seznam „prominentů komunistického režimu“ předá Ústav pro studium totalitních režimů do dubna 2026.  Snížení důchodů osobám uvedeným v hromadném seznamu nastane od listopadové splátky 2026, uvádí důvodová zpráva.

Návrh na změnu zákona o důchodovém pojištění a sociálním pojištění předkládá do připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí. Mění se kapitola předmětného zákona s názvem „Snížení starobních důchodů některým představitelům komunistického režimu“. Návrh ministerstvo vypracovalo na základě usnesení vlády ze dne 2. října 2024.“

Mohlo by vás zajímat

Úplný návrh novely včetně seznamu funkcí a důvodové zprávy je ZDE.

Snížení se bude týkat i důchodů s mezinárodním prvkem. V návrhu jmenované nové funkce se týkají i Slovenska, jako někdejší součásti Československa.

Zákon už je pro jiné funkce účinný od roku 2023, a to na základě pozměňovacího návrhu dvanácti poslanců KDU-ČSL, Jana Jakoba z TOP09 a Jakuba Michálka za Pirátskou stranu. Nyní se jeho rozsah rozšíří. Na návrhu se podle důvodové zprávy podílel také poslanec Pavel Žáček z ODS.

Ústav: Je možné je dohledat a ztotožnit

Podle důvodové zprávy dojde k diskriminaci určité skupiny důchodců, které má svoje důvody: „Dotčené osoby v minulosti svojí činností významně přispívaly k upevnění režimu, který byl – posuzováno optikou současné společnosti založené na principu vlády práva a na úctě k demokratickým hodnotám – zločinný a zavrženíhodný,“ stojí k v důvodové zprávě.

Jak dále zpráva uvádí, „opatření je svojí povahou retroaktivní, byť jde nepochybně o retroaktivitu nepravou, která je obecně přípustná“. Ministerstvo má za to, že v testu ústavní konformity obstojí.

„Na základě výsledků své odborné badatelské činnosti Ústav konstatoval, že existují další relevantní skupiny představitelů, které je možno v přiměřeném čase dohledat a jednoznačně ztotožnit. Je proto možné a proveditelné v rámci procesu vyrovnání se s komunistickou minulostí přistoupit k rozšíření okruhu představitelů o další skupiny osob, které svou činností významně přispívaly k upevnění komunistické moci v bývalém Československu,“ uváděla důvodová zpráva k původnímu seznamu. K tomu nyní dochází.

Církevní tajemníci, kontrolní a revizní komise, náčelníci SNB

Nový seznam osob, o které se rozšiřuje okruh těch, kterým budou snížený starobní důchody, je značně rozsáhlý počínaje členy kontrolní a revizní komise Ústředního výboru KSČ přes vedoucí pracovníky a vedoucí administrativní pracovníky KSČ až na úroveň okresů a konče ideologickými a církevními tajemníky národních výborů nebo jim na roveň postavené vedoucí pro věci církve a kultury na ministerstvech školství a kultury.

Co se týče bezpečnostních pracovníků a funkcionářů, nově jsou na seznam osob s kráceným důchodem zařazeni náčelníci a zástupci krajských, okresních správ Sboru národní bezpečnosti (SNB) a náčelníci jednotlivých odborů Sboru národní bezpečnosti v krajských správách.

Samostatně jsou pak uvedeni vedoucí operativního útvaru Státní bezpečnosti (StB) nebo operativní pracovníci útvaru StB určení k boji proti vnitřnímu nepříteli a náčelníci odboru vyšetřování StB při krajských správách SNB.

Náčelníci brigády, velitelé praporu Pohraniční stráže

Další novou skupinou, které budou sníženy starobní důchody, jsou náčelníci a velitelé Pohraniční stráže. Půjde o náčelníky pohraniční brigády, štábu brigády, velitele praporu Pohraniční stráže nebo jejich zástupce pro věci politické, dále o velitele a náčelníky Velitelství Pohraniční stráže a Vnitřní stráže a Hlavní správy Pohraniční stráže ochrany státních hranic.

Poslední skupinou na novém seznamu jsou pak náčelníci štábu Lidových milicí při krajských, okresních nebo obvodních výborech Komunistické strany Československa nebo Komunistické strany Slovenska

Kdo udržel funkci, potrestán nebude

„Do okruhu dotčených osob záměrně nebyli zařazeni poslanci působící v Národním shromáždění, Federálním shromáždění či České národní radě v letech 1948 až 1989. Politicky exponované osoby jsou pokryty souběžnou účastí v jiných okruzích osob. Pokud jde o zaměstnance aparátu ÚV KSČ 1948 až 1989, zaměřila se úprava jen na funkcionáře disponující prokazatelným skutečným politickým vlivem v rámci tohoto aparátu a nepostihuje tedy provozní zaměstnance,“ uvádí k novele důvodová zpráva.

Z okruhu dotčených jsou pak podle zákona „výslovně vyčleněny osoby, které v určité fázi svého života aktivně prosazovaly komunistický režim, avšak v pozdější fázi svého života se chovaly naopak způsobem, který směřoval proti zájmům tohoto režimu“. Za to byly perzekvovány státní mocí a později rehabilitovány.

Rovněž nebudou potrestáni ti, kteří si udrželi funkce i po roce 1989: „Dále jsou vyčleněny osoby, u nichž byly testovány předpoklady pro výkon některých funkcí po roce 1989, a bylo prokázáno, že jejich předchozí kariéra nebyla poznamenána činností působící ve prospěch komunistického režimu. Sankční krácení důchodu se u těchto osob nejeví spravedlivé a souladné s jeho účelem,“ stojí doslova v důvodové zprávě.