Druhá výzva pro zájemce o dotaci z Modernizačního fondu na stavbu velké fotovoltaické elektrárny se zdá být beznadějně rozebraná. Státní fond životního prostředí nabídl zájemcům k rozdělení 5,5 miliardy korun, avšak součet všech požadovaných dotací dosahuje skoro dvojnásobné výše: 10,4 miliardy korun. Až polovinu zájmu generuje Skupina ČEZ.
Aktuální statistiku zájemců o dotace na fotovoltaiku zveřejnil na úterní tiskové konferenci Jakub Hrbek, ředitel sekce realizace projektů energetiky, ochrany ovzduší a klimatu ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Je tak zřejmé, že se na všechny zájemce nedostane. Investoři přihlásili celkem 210 projektů o celkovém výkonu 2110 megawattů, což zhruba odpovídá instalovanému výkonu všech solárních elektráren postavených během prvního solárního boomu v letech 2008 až 2011.
Zajímavostí může být průměrná požadovaná dotace, která dosahuje 5,08 milionu korun na megawatt výkonu. To znamená, že dotace pokryje zhruba čtvrtinu investičních nákladů. Příjemce poté už nemá nárok na pevnou výkupní cenu ani jinou formu provozní podpory.
Hlavním tahounem zájmu o velké fotovoltaiky s dotací je zřejmě ČEZ. Ten už v listopadu při publikaci finančních výsledků za tři čtvrtletí uvedl, že v nové výzvě Modernizačního fondu žádá o dotaci na 44 velkých fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 1012 MW. ČEZ se aktivně účastnil už prvního, předloňského kola přidělování dotací na velké fotovoltaiky. Tehdy získal od SFŽP příslib dotace na 17 projektů v rozsahu zhruba 170 MW.
Menší fotovoltaiky – menší zájem
Viditelně slabší zájem je o stavbu menších fotovoltaických elektráren o výkonu do 1 megawattu. Tady zatím SFŽP eviduje u loňské výzvy z programu RES+ celkem 102 projektů o celkovém instalovaném výkonu 77,3 MW. Celkový objem požadovaných dotací činí 818 milionů korun, tudíž je rozebrána zhruba polovina z nabízeného balíku 1,5 miliardy korun z Modernizačního fondu na tyto projekty.
Zatímco velké fotovoltaiky s výkonem nad 1 MW chtějí stavět hlavně společnosti z oboru energetiky, menší zdroje jsou doménou společností z oborů zpracovatelského průmyslu, zemědělství a služeb. Jak připomněl Jakub Hrbek, tito zájemci si spolu s fotovoltaikou často pořizují také baterie, aby mohli sami využít maximum vyrobené elektrické energie.
Mohlo by vás zajímat
Dotováním k zelenější energetice
Celkem pět výzev pro zájemce o dotaci z Modernizačního fondu vyhlásil SFŽP loni na konci června. K rozdělení nabídl celkem 26 miliard korun – 7 miliard na výstavbu fotovoltaických elektráren, 4 miliardy na projekty v komunitní energetice a 15 miliard korun teplárnám na přechod od uhlí či plynu k bezemisním zdrojům. Již v roce 2021 fond nabídl k rozdělení částku 6,4 miliardy korun na projekty v teplárenství a 4,5 miliardy na fotovoltaiku.
Modernizační fond má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice i dalších zemích Evropské unie. Financován je z výnosu z prodeje emisních povolenek. Podle původních odhadů měla Česká republika získat v tomto desetiletí okolo 150 miliard korun, vzhledem k růstu cen povolenek to zřejmě bude několikanásobek této částky.
David Tramba