Stát nebyl jediným zájemcem o tranzitní plynovody, tedy společnost NET4GAS. Vážný zájem měl také Energetický a průmyslový holding (EPH) ovládaný miliardáři Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem. Ti samí majitelé vlastní deník Blesk, kde – zřejmě nikoliv náhodou – začaly ve velkém počtu vycházet kritické články o vládě a nevýhodném odkupu plynovodů.
Bulvární deník Blesk, který píše hlavně o celebritách a ekonomická témata moc nesleduje, v posledních dnech nápadně často píše o plynárenství. Za hlavní terč si vybral ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu, jehož fotografie doprovázejí kritické články o nevýhodném nákupu plynovodů, hrozícím zdražení energií či zásahu vyšetřovatelů na ministerstvu průmyslu, které se však týká dotací udělených v době, kdy úřad vedli Síkelovi předchůdci.
„Přiznám se, že Blesk nekupuji ani nečtu. Jsem rád, že se i bulvární média věnují těmto energetickým transakcím a pomáhají je zpopularizovat. Vadil mi spíš titulek o ´razii u Síkely´, který se týkal dotací udělených ministerstvem v letech 2016 až 2018. To už bylo hodně za hranou,“ uvedl k zájmu Blesku o svou osobu ministr Síkela v Otázkách Václava Moravce.
„Všimli jste si, že náš ministr Jozef Síkela je na titulce Blesku častěji než Agáta Hanychová? Výhodným nákupem firmy NET4GAS totiž předběhl vlivné české oligarchy a mediální magnáty. Výhodnost transakce potvrdily dvě renomované světové společnosti. Stát navíc bude moci vymáhat po Gazpromu až 70 miliard korun,“ uvedli ke kauze Starostové a nezávislí (STAN), kteří Síkelu do vlády nominovali.
Odveta, nebo novinářská práce?
Vzniká důvodné podezření, že vlastníci deníku Blesku se mstí za to, že je státem vlastněný ČEPS přeplatil a koupil NET4GAS. Stalo se tak v minulém týdnu, k podpisu příslušné smlouvy došlo v pátek. ČEPS za plynovody zaplatí 3 až 5 miliard korun, transakce bude dokončena až po souhlasu antimonopolních orgánů.
Pro připomenutí: koncern EPH má o NET4GAS dlouhodobý zájem a ucházel se o něj už v roce 2013, kdy jej prodávala německá skupina RWE. Tehdy EPH také přeplatil konkurenční zájemce, konkrétně sdružení německé skupiny Allianz a kanadského penzijního fondu OMERS. To se po deseti letech rozhodlo NET4GAS prodat. Skupina EPH vlastní zhruba poloviční podíl ve slovenských plynovodech eustream, ovládnutí páteřní soustavy v Česku by tak nabízelo zajímavý synergický efekt.
Dochází tedy ke zneužití média v zájmu jeho majitele? Vydavatel Blesku tvrdí, že nikoliv. „Jednou ze základních funkcí médií je plnit roli hlídacího psa demokracie. Tedy upozorňovat veřejnost, pokud se veřejní činitelé dopouštějí nestandardního chování. Stejně tak považuji za naprosto obvyklé informovat o změnách cen komodit. Ony texty obsahují nějakou nepravdivou informaci? Pokud ano, prosím pošlete mi to,“ odpověděl Daniel Častvaj, člen představenstva firmy Czech News Center, což je vydavatel Blesku.
Cenu kritizují i jiná média, ale bez emocí
Častvaj dodává, že kritické informace o tom, že stát kupuje NET4GAS draze, se objevují i v dalších médiích včetně Ekonomického deníku. Je však velký rozdíl ve věcně pojatých textech jiných médií a texty s dramaticky vyhrocenými titulky v Blesku. Jako příklad lze uvést třeba titulky „Ministr Síkela a spol.: Okradou v tichosti stát o 33 miliard“ nebo také „Černý scénář 2024: Drastické zdražení plynu?!“.
Hlavně druhý zmíněný text je značně zavádějící. Jak Ekonomický deník uvedl na začátku září, ani navýšení regulovaných plateb o 20 procent od ledna 2024 neohrozí příznivý vývoj cen plynu pro domácnosti. Nové cenové nabídky dodavatelů se dnes pohybují okolo 1750 korun za MWh, tedy výrazně níže pod platným stropem na úrovni 2500 korun/MWh (ceny bez DPH). Očekávat lze tedy pokles celkových nákladů domácností za zemní plyn o 18 až 25 procent.
David Tramba