Řídicí orgán českého Fondu spravedlivé transformace (FST) schválil dotaci ve výši 800 milionů korun na rozjezd projektu těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Australská společnost European Metals Holdings (EMH), která v projektu na těžbu lithia drží 49procentní podíl, se tím pochlubila v oznámení pro burzy a investory.
„Vítáme toto konečné potvrzení významného grantu z evropských fondů. Grantové financování bude využito k urychlení řady kritických bodů v projektu Cínovec. Potvrzení navazuje na nedávný vývoj (tj. získaný status strategického projektu – pozn. red). a je dalším důkazem podpory, kterou je Evropská unie a česká vláda ochotna poskytnout, aby pomohla s co nejrychlejším uvedením cínoveckého projektu do provozu,“ uvedl výkonný předseda Keith Coughlan.
Poskytnutí 800milionové dotace potvrdila Ekonomickému deníku mluvčí Státního fondu životního prostředí Stanislava Beyerová.
Kde to vázne?
Tak jednoduché to ovšem nebude. Dotace z FST je podmíněna předložením podrobné dokumentace pro posouzení dopadu záměru na životní prostředí (EIA) v termínu do konce letošního roku a také schválením EIA ze strany ministerstva životního prostředí do poloviny roku 2026. Právě to může být kamenem úrazu ambiciózního projektu na těžbu lithia v severních Čechách.
Geomet, který z 51 procent vlastní Skupina ČEZ a z 49 procent australská EMH, totiž podal oznámení pro řízení EIA už před čtyřmi lety. Od té doby se schvalování dopadů na životní prostředí nikam zásadně neposunulo. ČEZ zpoždění vysvětluje nejasnostmi okolo umístění závodu na zpracování vytěžené horniny. Původně navržená lokalita na Teplicku byla neprůchodná kvůli odporu místních obyvatel. Řešením byl až přesun závodu do areálu uhelné elektrárny Prunéřov na Chomutovsku.
Mohlo by vás zajímat

Jenže ani tím problémy nekončí. ČEZ stále váhá, zda se do nejistého dobrodružství pustí. Rozhodnutí o miliardové investici do těžby lithia už několikrát odložil, teď hovoří o rozhodnutí během tohoto roku. Nejistotu okolo cínoveckého dolu zvyšuje také pád ceny lithia na světovém trhu, ke kterému došlo v minulých letech.
EMH naopak připomíná, že česká vláda označila projekt Cínovec za strategické ložisko, což by se mělo v praxi projevit ve zrychleném procesu schvalování a nižší administrativní zátěži. Podporu projekt před měsícem získal také od Evropské komise.
Milion tun lithia v podzemí
Lithium je zásadní surovinou pro baterie do elektromobilů a na ukládání elektřiny, využívá se také při výrobě lehkých slitin, keramiky a v jaderné energetice. Ministerstvo průmyslu a obchodu zmínilo, že na třech evidovaných výhradních ložiskách u Cínovce se nachází až 1,13 milionu tun lithia, 323 tisíc tun cínu a 92 tisíc tun wolframu.
Otevření dolu na Cínovci však bude nákladné; společný podnik ČEZ a EMH bude muset do těžby a zpracování lithia investovat zhruba 15 miliard korun. Záměr EMH počítá s produkcí 4225 tun čistého lithia ročně, což by Česko vyneslo na pozici největšího producenta tohoto kovu v Evropě. Ekonomiku provozu má zlepšit také produkce cínu, wolframu a dalších průmyslových kovů.