INZERCE

Farma větrných elektráren. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Stát nabízí investiční dotace na větrné elektrárny. Limit je 370 milionů na jeden projekt

Agentura pro podnikání a inovace (API) v tomto týdnu zahájila příjem žádostí o dotace na stavbu větrných elektráren. Tuto oblast zelené energetiky přitom stát v posledních letech prakticky přehlížel. O podporu mohou žádat podniky všech velikostí, jedinou podmínkou je platná licence na výrobu elektrické energie.

Žádosti o příspěvek z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) bude API přijímat do února roku 2024, nebo do vyčerpání alokace. Pro žadatele je připraveno celkem půl miliardy korun. Na jeden podnik nebo projekt je přitom možné získat až 15 milionů eur (370 milionů korun). Celou alokaci si tak hypoteticky mohou „rozebrat“ jen dva velké projekty.

Cílem výzvy je zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie. „Finanční podporu mohou firmy využít na nákup dlouhodobého hmotného majetku, dlouhodobého nehmotného majetku, na inženýrskou činnost a projektovou dokumentaci,“ vyjmenovává generální ředitel API Lukáš Vymětal.

Zatím se podle údajů České společnosti pro větrnou energii u nás nacházejí větrné elektrárny o výkonu 340 megawattů. Nejvíc se stavěly v letech 2006 až 2012, pak nastal útlum. Svůj podíl na tom měl konec štědrých provozních dotací pro nové projekty, ale také místy až zuřivý odpor místních obyvatel a regionálních politiků a úředníků.

V poslední době zájem o výstavbu větrných elektráren pomalu ožívá. Přispěl k tomu novelizovaný zákon o podporovaných zdrojích energie, který odblokoval jejich další rozvoj. Menší větrné parky do šesti megawattů znovu získají nárok na pevnou výkupní cenu a zelené bonusy, větší instalace budou o výši podpory soutěžit v aukcích. Ty však zatím nebyly v Česku vypsány.

Přibývající zájem investorů o využití větrné energie lze vyčíst také z udělených autorizací ze strany ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Jak Ekonomický deník uvedl před rokem, tuto autorizaci získalo osm energetických zdrojů, z toho šest se týkalo větrných elektráren. Zatím největší známý projekt chystá firma WEB Větrná energie ve Frýdlantském výběžku; zahrnuje 11 turbin s instalovaným výkonem 46 až 68 megawattů.

dtr