Agentura pro podnikání a inovace (API) začala přijímat žádosti o dotace ve výzvách zaměřených na malé vodní elektrárny a dodávku biometanu do plynovodní sítě. Žádosti bude možné předkládat do poloviny prosince příštího roku. Pro malé vodní elektrárny je žadatelům k dispozici celkem půl miliardy korun a v případě biometanu 1 miliarda korun.
Jedná se o evropské dotace na podporu podnikání v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Co se týká obnovitelných zdrojů, tak stát zatím z OP TAK finančně podporoval hlavně výstavbu fotovoltaických elektráren v průmyslových a jiných podnicích. Loni v srpnu ministerstvo průmyslu vyhlásilo také výzvu pro zájemce o dotaci na stavbu větrné elektrárny.
Cílem těchto dotací je podpořit přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku. „V případě malých vodních elektráren mohou žadatelé použít dotační podporu na jejich výstavbu či modernizaci. U výzvy na podporu vtláčení biometanu mohou žadatelé finance využít na nákup technologií na úpravu bioplynu na biometan a jeho vtláčení do distribuční sítě nebo jeho využití v dopravě,“ zmínil Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace.
Firmy mohou v obou výzvách získat až 65 procent způsobilých výdajů zpět formou dotace, maximální hodnota je 100 milionů korun na jeden projekt. Podporu nemohou získat projekty na území hlavního města Prahy. Podmínkou jejich vyplacení je dokončení a spuštění podpořeného zařízení do 30. června 2027.
Mohlo by vás zajímat
Na podporu podnikání z programu OP TAK je v současném sedmiletém rozpočtovém období vyhrazeno 81,5 miliardy korun. Hodnota podaných žádostí dosahuje 24,14 miliardy korun, největší zájem je o financování průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje (14,84 miliardy) a úspory energie v podnicích (5,02 miliardy). Počet schválených projektů i objem schválených dotací je však zatím zanedbatelný.
(dtr)