Dvě miliardy korun z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) mají pomoci likvidovat staré ekologické zátěže i staré skládky a zmodernizovat ekocentra. Nový balíček dotací cílí na sanaci kontaminovaných lokalit ohrožujících lidské zdraví a ekosystémy, rekultivaci starých skládek i modernizaci vzdělávacích center zaměřených na klimatické vzdělávání.
Nově vyhlašovaná 15. výzva nabídne prostředky ve výši 1,2 miliardy korun na širokou škálu projektů zaměřených na sanaci závažně kontaminovaných lokalit z doby před rokem 1989, u nichž podle analýzy rizik kontaminace představuje neakceptovatelné riziko pro lidské zdraví či ekosystémy. Prostředky pomohou řešit závažné kontaminace podzemních či povrchových vod, sedimentů, horninového prostředí či půdního vzduchu.
Předmětem výzvy je podpora projektů sanací nejvážněji kontaminovaných lokalit, u kterých byla analýzou rizik ověřena kontaminace představující neakceptovatelné riziko pro lidské zdraví
či ekosystémy a kterým byla přidělena priorita A3, A2, A1.
Uznatelným nákladem v rámci projektové přípravy není analýza rizika kontaminované lokality, pokud se její realizace aktivně neúčastnilo odbor environmentálních rizik a ekologických škod ministerstva životního prostředí. Závěry předložené analýzy rizik musí být vždy schváleny zmiňovaným odborem.
Uznatelným nákladem není nákup pozemků a staveb.
Mohlo by vás zajímat
Podklady pro vydání závazného stanoviska ministerstva (především projektovou dokumentaci vč. položkového rozpočtu, a to i v elektronické podobě) je nutné předložit ministerstvu nejpozději do 30. lisdtopadu 2022.
Oprávněními žadateli jsou:
• obce
• městské části hl. města Prahy
• dobrovolné svazky obcí
• kraje
• veřejnoprávní instituce
• příspěvkové organizace zřízené OSS a ÚSC
• organizační složky státu
• veřejné výzkumné instituce a výzkumné organizace podle zákona č. 130/2002
Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných
prostředků a o změně některých souvisejících zákonů zákon o podpoře výzkumu
a experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů, pokud jsou
veřejnoprávními subjekty
• nadace a nadační fondy, ústavy, spolky, pobočné spolky, obecně prospěšné
společnosti
• vysoké školy, školy a školská zařízení a školské právnické osoby
• církve a náboženské společnosti a svazy jimi evidované právnické osoby
• státní podniky
• zájmová sdružení právnických osob
• obchodní společnosti a družstva
• společenství vlastníků jednotek, společenství vlastníků
• fyzické osoby podnikající
• fyzické osoby nepodnikající
Staré skládky z dob komunismu
Současně vyhlašovaná 16. výzva podpoří částkou 300 milionů korun rekultivace starých skládek, také pozůstalých z předlistopadového období. Díky tomu se minimalizuje množství odtékajících průsakových vod, zamezí úniku skládkových plynů a vrátí území skládky do okolní krajiny, což celkově zvýší ekologickou stabilitu krajiny.
Obě výzvy jsou určené pro veřejnoprávní sektor, vlastníky a nájemce zasažených území a subjekty nakládající s odpady.
Nejzazší datum pro ukončení fyzické realizace operace je 31. prosince 2029. Míra financování činí maximálně 85 procent z celkových způsobilých výdajů. Detailní informace o výši podpory jsou uvedeny v Pravidlech pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP pro období 2021– 2027.
Povinnými indikátory jsou: počet sanovaných starých a novodobých ekologických zátěží a rekultivovaných starých skládek (ks) a plocha
podpořené rekultivované půdy (hektary) – indikátor je povinný
k výběru.
300 milionů pro ekocentra
Dalších 300 milionů korun je připraveno v 18. výzvě pro ekocentra zaměřená na klimatické vzdělávání. Dotace budou vyplaceny na komplexní projekty zahrnující modernizaci objektů, při níž dojde ke snížení konečné spotřeby energie, k instalaci obnovitelných zdrojů či k realizaci adaptačních opatření na změnu klimatu. Projekty mohou zahrnovat i případné terénní úpravy či pořízení vybavení a pomůcek.
Příjem žádostí o dotace odstartoval 7. září.
„Pro nás i budoucí generace chceme zdravé a čisté prostředí, proto musíme nejen zamezit nebezpečnému znehodnocování vodních zdrojů a ekosystémů, ale též podporovat vzdělávací činnost v oblasti environmentální osvěty,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Ve stejný den se otevřel příjem žádostí i v dříve vyhlášených odpadových výzvách. Jedná se o podporu výstavby a modernizace sběrných dvorů, zařízení na zpracování čistírenských kalů a materiálové využití odpadů ve 4. výzvě. Žádosti o dotace je možné podávat i o prostředky na třídění odpadu ze 14. výzvy.
Podrobné informace a dokumenty ke stažení k novým výzvám lze nalézt zde: https://opzp.cz/dotace/15-vyzva/, https://opzp.cz/dotace/16-vyzva/, https://opzp.cz/dotace/18-vyzva/.
(nik)