Kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti jsou připravené, oznámilo dnes ministerstvo životního prostředí. Kraje spustí příjem žádostí na konci jara. Celkem je k dispozici podpora ve výši 5 miliard korun, což postačí k náhradě až padesáti tisíc starých kotlů na tuhá paliva.

Nastavení dotací vychází vstříc nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva, které budou moci získat na pořízení nového ekologického zdroje dotaci ve výši až 95 procent, a to včetně poskytnutí zálohy na tuto investici. Žádost o dotaci je možné podat nejpozději do 31. srpna na příslušném krajském úřadu. Ostatní domácnosti mají možnost získat 50procentní podporu na výměnu kotle.

Pro připomenutí: od letošního září začne platit dopředu ohlašovaný zákaz vytápění starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují parametrů aspoň 3. emisní třídy. Ministerstvo životního prostředí poskytuje na jejich výměnu od roku 2015 takzvané kotlíkové dotace. Velmi úspěšný program, během něhož bylo vyměněno již bezmála 100 tisíc kotlů a vyplaceno přes 10 miliard korun, měl loni skončit.

Díky úspěšnému vyjednávání ministerstva s Evropskou komisí se ještě podařilo ještě jednu vlnu kotlíkových dotací zařadit do Operačního programu Životní prostředí pro období 2021-2027.

„Kotlíkové dotace jsou naší pomocí občanům ohroženým energetickou chudobou. Na kotlíky pro nízkopříjmové domácnosti máme připraveno přes 5 miliard korun z Operačního programu Životní prostředí a pokud bude zájem, tak můžeme využít i další finanční prostředky z Národního plánu obnovy,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Mohlo by vás zajímat

Domácnosti s nižšími příjmy nadefinovalo Ministerstvo životního prostředí na základě modelu Agentury pro sociální začleňování. Domácnost, kde její členové vydělali v roce 2020 v průměru maximálně 170 900 korun čistého příjmu, bude mít tedy možnost si požádat o kotlíkovou dotaci s 95procentní podporou. To znamená, že na dotaci dosáhne například čtyřčlenná domácnost v případě, že její členové v součtu vydělali méně než 683 600 korun čistého za celý rok. V případě důchodců je nárok na vyšší dotaci automatický.

O finanční podporu na výměnu kotle nepřijdou ani ostatní domácnosti s příjmem nad uvedený limit. Od loňského října mohou totiž žádat o podporu na nový zdroj vytápění prostřednictvím programu Nová zelená úsporám (NZÚ). V něm si žádost může podat každý bez prokazování výše příjmů po splnění podmínek programu. V NZÚ si navíc může žadatel současně zažádat také o zateplení objektu nebo pořízení střešní fotovoltaiky.

O tuto podporu je mezi lidmi značný zájem. „Aktuálně evidujeme bezmála pět tisíc žádostí týkajících se výměny neekologických zdrojů tepla. Nejčastěji žadatelé přechází na tepelná čerpadla, které tvoří tři čtvrtiny všech žádostí,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Také v programu NZÚ platí, že žádost o podporu na nový zdroj tepla je nutné podat nejpozději do 31. srpna letošního roku.

Tomáš Rovný