Ministerstvo průmyslu a obchodu nabízí dotace z evropských fondů ve výši 3 miliard korun na podporu nástupu Smart Grids, inteligentních rozvodných sítí. O podporu mohou žádat společnosti ČEZ Distribuce a EG.D. Naopak PREdistribuce má smůlu; Praha je podle měřítek EU příliš bohatá a dotace určené na podnikání tudíž nemůže čerpat.

Jak ministerstvo uvedlo na svém webu, jedná se o výzvu z poněkud dlouhým názvem Energetická infrastruktura – Smart Grids – AMM. Zmíněná zkratka AMM se týká inteligentního měření spotřeby elektřiny. Peníze uvolní z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027. Cílem výzvy je implementace inteligentních sítí, které umožní úspornější nakládání s elektřinou a zajistí spolehlivý a bezpečný provoz distribučních soustav.

Žádosti bude možné podávat od začátku května do 25. ledna příštího roku. Dotace na jeden projekt je poskytována minimálně ve výši 100 milionů korun a maximálně do výše 2 miliard korun. „Věříme, že výzva urychlí proces instalace chytrého měření v Česku, který je nezbytný pro posílení energetické infrastruktury a zejména rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl k vyhlášené výzvě ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Míra podpory je stanovena ve výši 50 procent způsobilých výdajů. Dotace budou poskytovány mimo režim veřejné podpory. „Podpora má pomoci rozvoji inteligentních sítí podporujících zapojení obnovitelných zdrojů energie do distribučních soustav, umožní zvýšit celkovou kapacitu pro připojení decentralizované výroby elektřiny a přispěje ke spolehlivosti distribučních sítí,“ vysvětluje vrchní ředitele sekce fondů EU Marian Piecha.

Příspěvek k rozvoji komunitní energetiky

Zavedení chytrých elektroměrů u zákazníků připojených k síti nízkého napětí bude důležité i z hlediska rozvoje komunitní energetiky, jejímž základem bude sdílení elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů. Novelu energetického zákona, která toto sdílení umožní, právě projednává Legislativní rada vlády.

Testování nových modelů elektroměrů na pracovišti Vysokého učení technického v Brně. Foto: UTKO FEKT VUT

Chytré elektroměry se liší od těch stávajících zejména tím, že umí oboustranně komunikovat jak s provozovatelem distribuční sítě, tak se zákazníkem. „Distributorovi a dodavateli elektřiny umožní dálkovým odečtem získávat naměřené hodnoty spotřebované či vyrobené elektřiny zákazníkem a využívat tato data k řízení provozu vybraných spotřebičů. V podstatě se bude jednat o pokročilý systém řízení spotřeby zákazníka, který nahradí současný systém hromadného dálkového ovládání spotřeby,“ uvedl zástupce vrchního ředitele sekce energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.

Chytré elektroměry jsou jedním z prvků systému chytrého měření, tedy systému pro dálkové zpracování odečtů dat elektroměrů a jejich řízení. Zavedení chytrých elektroměrů na úrovni sítě nízkého napětí je povinnost daná evropskou směrnicí 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou. Již předloni ministerstvo průmyslu v upravené vyhlášce o měření elektřiny stanovilo, že všichni zákazníci s ročním odběrem přes 6 MWh mají mít do poloviny roku 2027 tzv. chytré elektroměry.

Mohlo by vás zajímat

Více o přechodu od klasické k chytré elektrické síti se dočtete ve článku Chytrá rozvodná síť vyjde na desítky miliard, část nákladů uhradí fondy Evropské unie.

David Tramba