Česká advokátní komora vítá nové ustanovení (§ 72b) v novele zákona o odpovědnosti za přestupky, které má omezit roli zmocněnce, pokud ji vykonává soustavně. Napříště by v takovém případě měl zastoupení převzít advokát.

Novela, kterou připravilo Ministerstvo vnitra a schválila vláda, je nyní v Poslanecké sněmovně. Podle důvodové zprávy má reagovat na současný stav, kdy obstrukcemi ve správních řízeních obecní zmocněnci způsobují zahlcenost správních orgánů i správních soudů, včetně Nejvyššího správního soudu, přičemž správní orgán nemá možnost je vyloučit ze zastoupení v konkrétním řízení.

Tyto osoby nabízejí pachatelům přestupků své služby, jejichž cílem je vyhnout se povinnosti zaplatit pokutu za přestupek. V této souvislosti dochází mnohdy k obstrukčním praktikám a zneužívání práva, resp. k zahlcování správních orgánů množstvím, často i nesmyslných podání. Správní orgán vzhledem k tomu mnohdy neřeší věcnou stránku přestupku, ale pouze obstrukce v řízení.

[mn_protected]

Mohlo by vás zajímat

„Podle současné právní úpravy se taková osoba sice dopouští neoprávněného podnikání, avšak správní orgán nemá možnost ji vyloučit ze zastoupení v konkrétním řízení. Tito tzv. obecní zmocněnci způsobují i následnou zahlcenost správních soudů, včetně Nejvyššího správního soudu, přičemž o obstrukčních praktikách těchto společností se Nejvyšší správní soud hojně zmiňuje též ve své judikatuře,“ uvádí důvodová zpráva.

K omezení tohoto negativního jevu proto ministerstvo navrhuje právní úpravu týkající se zmocněnců, která je obdobná jako v § 27 odst. 2 občanského soudního řádu, tedy aby správní orgán mohl u obecného zmocněnce, který zastupuje opakovaně, rozhodnout o nepřipuštění zastoupení. Podle téhož paragrafu soud rozhodne, že zastoupení podle odstavce 1 (jiný zástupce, než je uveden v §§ 25 až 26a) nepřipouští, jestliže zástupce vystupuje v různých věcech opětovně.

K zajištění přiměřenosti daného omezení se dále navrhuje, aby dopadalo pouze na zastoupení v řízení o přestupku. O nepřipuštění zastoupení se bude vydávat usnesení.

Původní návrh zákona, který byl předmětem připomínkového řízení, problematiku tzv. obecných zmocněnců v přestupkovém řízení neřešil. Stávající znění ustanovení § 72b návrhu bylo vloženo až na základě připomínek některých připomínkových míst (správních orgánů), které se s obecnými zmocněnci, tedy osobami, které nemají oprávnění k poskytování právních služeb a zastupují opakovaně účastníky přestupkového řízení, pravidelně potýkají.

Boj proti vinklaření

„Jelikož zatím neexistoval účinný nástroj, jak v přestupkovém řízení obecného zmocněnce nepřipustit k zastupování, je navrhované ustanovení § 72b racionálním pokusem, jak omezit neoprávněné poskytování právních služeb (tzv. vinklaření) v přestupkových řízeních, která představují poměrně značné procento všech neoprávněně poskytovaných právních služeb na území ČR,“ komentuje návrh tisková mluvčí ČAK Iva Chaloupková. Česká advokátní komora tento návrh vítá a podporuje, neboť boj proti vinklaření skrze normy trestního práva (trestný čin neoprávněného podnikání), ale i práva správního (přestupek neoprávněného výkonu advokacie podle zákona o advokacii), se podle Komory v praxi příliš neosvědčil. „Domníváme se, že jde o krok správným směrem. Pokud někdo bude proti této úpravě protestovat, tak snad jen maximálně samotní pokoutníci, ergo vinkláři,“ uzavírá Chaloupková.

[/mn_protected]

Dušan Šrámek