INZERCE

Očekávanou vysokou spotřebu elektrické energie by mohly pomoci vyřešit kombinované zdroje ze slunce, větru a vln. Foto: CorPower Ocean

Startuje nový evropský projekt: hybridní přímořské elektrárny kombinující větrné, fotovoltaické a vlnové zdroje

Konsorcium několika evropských společností a institucí startuje nový energetický projekt. Ten má demonstrovat kombinaci více zdrojů využívajících energii přímořských oblastí. Projekt s názvem EU-Scores si vytyčil za cíl přípravu zázemí pro hybridní energetické parky v Evropě, a zužitkovat velký potenciál větrných a plovoucích solárních elektráren a systémů využívajících energii mořských vln. Projekt by měl vyjít na 45 milionů eur.

Současná celosvětová roční spotřeba elektřiny činí přibližně 21 000 terawatthodin a očekává se, že se do roku 2050 zdvojnásobí, přičemž počet obyvatel a HDP porostou.

Účinné využívání obnovitelných zdrojů energie z moře má zásadní úlohu při přechodu na hospodářství s nulovými čistými emisemi skleníkových plynů do roku 2050. Za tímto cílem si Evropská unie stanovila jasné cíle, aby do roku 2050 dosáhla 230–440 gigawattů instalované kapacity větrné energie na moři, respektive 40 gigawattů mořské energie.

V rámci projektu s názvem „European Scalable Offshore Renewable Energy Sources“ (EU-Scores) mají být za 45 milionů eur realizovány dvě demonstrační elektrárny.

Plovoucí soláry i větrníky

První demonstrační projekt má vzniknout stavbou plovoucího tří megawattového fotovoltaického systému, který má dodat společnost Oceans of Energy. Ten má být umístěn u belgického pobřeží spolu s offshore větrnými elektrárnami.

Termín offshore nemá nic společného s daňovými ráji. Užívá se pro větrné farmy umístěné mimo pevninu, kde vítr dosahuje stabilně vyšších rychlostí než nad pevninou. Díky tomu jsou tyto větrné parky schopny produkovat vyšší elektrický výkon. Stávající nevýhodou jsou ale vyšší investiční náklady a náklady na údržbu.

Druhým demonstračním projektem pak má být kombinace plovoucích větrných elektráren se soustavou využívající energii z vln o výkonu 1,2 megawattu. Systém má dodat společnost CorPower Ocean.

„Pro úspěšnou energetickou transformaci musíme postupovat rychle bez ohrožení spolehlivosti naší elektrické sítě. EU-Scores by v tomto ohledu mohl významně ovlivnit vývoj. Vícenásobné využití mořského prostoru představuje příznivý projektový záměr s velkým potenciálem urychlit přechod, zatímco hybridní přístup umožní spolehlivější dodávky elektřiny,“ sdělil k plánům manažer projektového portfolia DMEC, jednoho z partnerů projektu, Benjamin Lehner.

Nizozemské středisko pro mořskou energii DMEC je akcelerátorem pro řešení v oblasti námořní energie. Spolupracuje s klienty v různých segmentech trhu při hledání, zkoumání a realizaci řešení na míru s využitím inovativních technologií v oblasti mořské energie.

Na projektu se vyjma DMEC podílejí: Oceans of Energy, TU Delft, SBM Offshore, POM West-Vlaanderen (POM), RWE Renewables (RWE), CorPower Ocean, Uppsala University, Lappeenranta-Lahti University of Technology (LUT), Enel Green Power, RINA offshore consultants, INNOSEA – společnost AqualisBraemar LOC Group, EDP Labelec, WavEC Offshore Renewables, INESC TEC, Exceedence, Western Star Wave – simply Blue Group company.

Projekt pak podporují: IRO (Asociace nizozemských dodavatelů v offshore energetickém průmyslu), ENECO Group, Redes Enérgeticas Nacionais, Parkwind, Ocean Winds, Energie Baden-Württemberg.

Cílem uvedených projektů je představení možností výhod spojených s méně kolísavým okamžitým výkonem dosaženým pomocí kombinace několika komplementárních obnovitelných zdrojů energie.

Podle konsorcia by současné využívání větrných, solárních a vlnových elektráren mělo pomoci vytvořit stabilnější a odolnější elektrický systém.

Kombinované systémy by měly podle plánů dosahovat vyššího koeficientu využití instalovaného výkonu a nižších celkových nákladů na vyrobenou elektřinu.

Podle společnosti CorPower Ocean by tyto výhody měly pomoci rovněž zlepšit ekonomiku výroby zeleného vodíku, protože by umožňovaly vyšší využití elektrolyzérů.

Informace o projektu lze nalézt zde.

Tomáš Rovný