Za necelý rok skončí miliardový kontrakt ostrahy jaderných elektráren společnosti ČEZ. Energetická skupina proto v půlce května vypíše podle informací Ekonomického deníku nové výběrové řízení. Tuto informaci potvrdil mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. Tu předchozí pětiletou vyhrála společnost Mark2 Corporation Czech rodiny Bártů (dříve známá jako ABL, dnes také jako M2C – pozn. red.), jejímž subdodavatelem byla společnost F.S.C. Bezpečnostní poradenství.

Dukovany patří spolu s Temelínem mezi nejstřeženější objekty v České republice. Běžní návštěvníci zpravidla zaznamenají systém plotů, kamer, nebo ostrahy. Skrytá ale zůstává úroveň působení bezpečnostních složek státu či policie a armády. Běžnou každodenní ostrahu si polostátní společnost ČEZ řeší sama přes najaté soukromé agentury.

Stávající kontrakt na ostrahu jaderných elektráren ČEZu končí 30. dubna příštího roku, jak potvrdil mluvčí energetické skupiny Ladislav Kříž.

Stávající kontrakt byl podle Kříže v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek vysoutěžen v roce 2018.

Mohlo by vás zajímat

Jak se hlídají jaderné elektrárny?
Policie: Přímo v areálu obou českých jaderných elektráren sídlí speciální policejní jednotky, které chrání jak samotné zařízení, tak i nejbližší okolí. Vzhledem ke změně bezpečnostní situace v Evropě došlo k navýšení příslušníků obou jednotek, vedení policie ale jejich činnost ani počty kvůli citlivosti příliš nekomentuje.
Armáda: Ochrana Temelína a Dukovan jako strategických prvků české infrastruktury představuje jeden z hlavních úkolů armády. Letectvo spolu s raketovým plukem chrání jejich vzdušný prostor, pozemní jednotky zase v případě nebezpečí okolí elektráren.
Fyzická ostraha: Dozorčí službu anebo například obsluhu vrátnice má na starosti soukromá firma, kterou platí ČEZ. Aktuálně jaderné elektrárny hlídá společnost Mark2 Corporation Czech, jejímž subdodavatelem je F.S.C. Bezpečnostní poradenství.
Zdroj: Ekonomický deník

„Informace týkající se veřejné zakázky byly zveřejněny standardním způsobem. Poskytování kontrahovaných služeb probíhá k naprosté spokojenosti obou jaderných elektráren. Spokojenost s úrovní zajištění ostrahy obou jaderných elektráren opakovaně potvrdily také kontroly státního dozoru Státního úřadu pro jadernou bezpečnost,“ podotkl Ladislav Kříž.

Účastník výběrového řízení, který se následně stal vítězem tohoto tendru – firma Mark2 Corporation Czech, prokázal v roce 2018 v souladu stanovenými podmínkami této veřejné soutěže stanovené kvalifikace, a to včetně požadavku na prokázání způsobilosti na seznamování se s utajovanými informacemi do stupně Tajné. Poddodavatel – dle uzavřené smlouvy, který působí v rámci stávající zakázky na zajištění fyzické ostrahy obou jaderných elektráren, je společnost F.S.C. Bezpečnostní poradenství, a. s., která také disponuje osvědčením Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) pro stupeň Tajné.

„Výběrové řízení na poskytovatele fyzické ostrahy jaderných elektráren bude vyhlášeno velmi brzo, nejpozději do poloviny května 2023. Veškeré požadavky výběrového řízení, včetně předpokládaného objemu zakázky a požadovaného stupně osvědčení od NBÚ, budou zveřejněny standardním způsobem v okamžiku vyhlášení veřejné soutěže,“ potvrdil informace Ekonomického deníku o blížícím se vyhlášení nového tendru mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Ekonomický deník se dotázal, na základě jakých kritérií jsou dodavatelé bezpečnostních služeb vybíráni a kdo je členem rozhodujícího týmu.

„S žádným poradcem pro výběrové řízení v této chvíli ČEZ nepočítá. Složení výběrové komise je interní záležitostí ČEZ. V souladu s požadavky zákona o zadávání veřejných zakázek se jedná o odborně způsobilé osoby, výhradně zaměstnance ČEZ. Ke zveřejnění složení výběrové komise nevidíme žádný důvod a nepovažujeme ho za možné i s ohledem na ochranu osobních údajů dle GDPR. Ani by to nepodpořilo samotné hodnocení,“ dodal Ladislav Kříž.

Inzerát bezpečnostní agentury M2C na ostrahu jaderné elektrárny Temelín. Foto: Jan Hrbáček

Jaderné elektrárny v majetku společnosti ČEZ poslední čtyři roky střeží společnost Mark2 Corporation Czech v majetku rodiny Bártů. Společnost vlastní Mark2 Corporation Czech a jejími akcionáři jsou bratr expolitika Víta Bárty Matěj Bárta a Stanislava Bártová.

Subdodavatel – společnost F.S.C. Bezpečnostní poradenství – je poradenskou firmou v oblasti ochrany osob, majetku, informací a služeb bezpečnostního managementu. Společnost byla založena v roce 2001, podniká v oblasti analýz a řešení bezpečnostních rizik, poskytování komplexního bezpečnostního servisu, auditů, vzdělávání, implementačních a konzultačních činností. Stoprocentním vlastníkem je podle zprávy auditora z roku 2021 podnikatel Miroslav Fryšar z Ostravice.

Jedná se o největší zakázku svého druhu v Česku. Ostraha temelínské a dukovanské elektrárny v pěti letech měla podle informací z roku 2018 vyjít na více než 1,1 miliardy korun, jak vyplynulo z oznámení ve Věstníku veřejných zakázek.

Náročné výběrové řízení trvalo celkem 12 měsíců. Vzhledem k náročným kvalifikačním předpokladům se zúčastnili pouze dva zájemci – Mark2 Corporation Czech  a konkurenční G4S, která ostrahu jaderných elektráren zajišťovala v posledních dvaceti letech. Ta ke konci roku 2018 o zakázku přišla. Jistým překvapením byla i výsledná cena. Jak uvedl na konci roku 2017 web týdeníku EuroČEZ počítal s částkou do 650 milionů korun za celé období let 2019 až 2023.

„Co se týká dodavatele těchto služeb, byla formou řádného výběrového řízení vybrána nabídka, která v komplexním posouzení nejlépe vyhověla předem stanoveným kritériím. Důvodem vypsání tendru byla nutnost zajištění poptávaných služeb v co možná nejvyšší rozumně dosažitelné kvalitě a s ohledem na potřebu neustálého zlepšování a zvyšování úrovně bezpečnosti,“ reagoval tehdy mluvčí jaderných elektráren ČEZ Petr Šuleř.

Společnost Mark2 Corporation Czech nesla do roku 2012 název ABL. V těch dobách byla spojena s kontroverzním podnikatelem Vítem Bártou, který vstoupil do politiky jako šéf hnutí Věci veřejné. V současnosti jsou vlastníky skupiny Mark2 Corporation Czech jeho příbuzní Matěj Bárta a Stanislava Bártová.

Web Euro.cz na konci roku 2017 též upozornil na přísná kvalifikační kritéria tendru. Zájemci museli doložit, že od roku 2015 získali minimálně tři významné kontrakty – každý v hodnotě 70 milionů korun a více. Tím byla vyřazena většina zájemců, až ve hře o prestižní zakázku zůstali jen dva výše zmínění.

Jan Hrbáček, David Tramba