Jihomoravský Kyjov se připravuje na oficiální start projektu na oživení lokální ekonomiky Corrency, který přichází s myšlenkou unikátní měny corrent. Původně plánované zahájení se posunuje z důvodu uzamčení české ekonomiky na okamžik, kdy se zmírní skóre “Protiepidemického systému České republiky” (tzv. PES) z aktuálního stavu 5 na stupeň 3.

Již 600 obyvatel Kyjova se přihlásilo do projektu Corrency, který má za cíl oživit lokální ekonomiku. Původně měl být spuštěn dnes, ale vzhledem k nepříznivému vývoji situace s nemocí covid19 musí být start odložen na dobu, kdy se otevřou obchody. To nastane v okamžiku, kdy se skóre “Protiepidemického systému České republiky” (tzv. PES) z aktuálního stavu 5 sníží na stupeň 3.

„Vyhodnotil jsme, že aktuální epidemiologická situace PES 5 není v souladu s optimálními podmínkami pro spuštění Corrency. Chceme být v souladu s nařízeními vlády, a proto jsme se rozhodli pro odklad. Jakmile to situace umožní, jsme připraveni během dvou dnů Corrency v Kyjově spustit. Registrace občanů i obchodníků bude nadále probíhat,“ popisuje Pepe Rafaj, autor projektu Corrency.

Zájem o registrace byl velký, i přes striktní omezení, která od spuštění panují. „Předem jsme si modelovali různé scénáře, ale dnešní situace, jak intenzivně se Covid v posledních týdnech rozšířil, nás zaskočila,“ dodává Rafaj.

Mohlo by vás zajímat

Podrobně jsme s Rafajem o projektu hovořili v prosinci

Celková kapacita obyvatel, kteří mohou systém Corrency využít, je 2000. Zájemci se mohou hlásit na webu kyjov.corrency.cz, na podatelně radnice nebo v kyjovském Infocentru. Obchodníků se zatím zapojilo téměř třicet. Od místní prodejny biopotravin, lékárny, několika kaváren, papírnictví, přes obchod s látkami, opravnou aut, po nejrůznější poskytovatelů služeb včetně kadeřnictví a masáží.

Měna s nastavitelnou směnitelností

Občané musejí correnty utratit během stanovené doby, která je v případě Kyjova nastavena na 30 dní od startu projektu. S každým utraceným correntem zaplatí 1 korunu ze svého, čímž peníze v oběhu narůstají. U obchodníků mohou při platbě correnty na celý nákup nebo poskytované služby uplatnit 50% slevu.

Systém Corrency byl vybrán pro další rozvoj v hackathonu “Hack the Crisis” vyhlášeném agenturou CzechInvest a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO). V té době už byl podle Rafaje rozepsán “v šuplíku“ a tak jej pro tuto příležitost „oprášil“. Později získal podporu z programu MPO Czech Rise Up pro chytrá opatření proti COVID 19.

„Jsem rád, že jsme mohli přispět ke vzniku tohoto projektu, bez podpory MPO z programu Czech Rise Up by logicky takto pionýrský a inovátorský projekt mohl vzniknout pouze v omezených podmínkách, jestli vůbec. S očekáváním sledujeme, jak se bude tento pilot dále vyvíjet a věříme, že se tento koncept osvědčí, neboť navrhované řešení nabízí mnohem širší možné uplatnění i v dalších ekonomických a sociálních tématech,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko, pod kterého projekt Czech Rise up spadá.

Na nákup stačí “občanka“ nebo telefon

„Zákazník přijde do obchodu, prodavač mu namarkuje nákup. On řekne, že chce platit correnty a ukáže obsluze unikátní kód, který systém zákazníkovi zasílá v SMS, anebo číslo svého občanského průkazu. Obsluha kód nebo číslo průkazu zadá do našeho online systému pomocí SMS nebo jednoduchého webového formuláře a obratem obdrží informaci, kolik má zákazník doplatit ze svého. V průběhu následujícího pracovního dne přijde obchodníkovi polovina  sumy za nákup či službu na jeho bankovní účet. Druhou polovinu zaplatí při nákupu zákazník v korunách,“ říká autor projektu Corrency Pepe Rafaj. „Lidé nedostanou žádnou kartu s penězi. Je to virtuální měna a jako identifikátor k elektronickému correntovému účtu slouží občanský průkaz, nebo telefonní číslo. Takže lidé neplatí u terminálu kartou, nemohou si „pípnout“ u “bedny“. Je na zodpovědnosti prodavačů, aby jim v případě této transakce neprodali alkohol a cigarety. V tomto smyslu se námi dohodnou schválením obchodních podmínek“ upřesňuje Rafaj.

Projekt jsme do detailu popsali v tomto textu

Projekt virtuální měny na podporu lokálního podnikání startuje v Kyjově, má ambice oslovit EU

Zákazník zaplatí půlku, na druhou polovinu mu přispěje Corrency

Při platbě u obchodníka lidé nahlásí platbu correntem. Prokáží se číslem OP nebo jednorázovým kódem v SMS. Obchodníci zašlou SMS do systému Corrency a zpět jim přijde zpráva, kolik má zákazník na místě zaplatit v korunách. Druhá část platby se strhne z correntového účtu zákazníka a přijde obchodníkovi v korunách během dalšího pracovního dne na jeho účet v bance. Informace o utracených correntech najdou lidé ve svém mobilu. Systém Corrency jim nový zůstatek pošle formou SMS po každé provedené platbě.

Jiří Reichl