Zahraničním investorům do fotovoltaických elektráren dochází trpělivost s českou vládou a jejími šikanózními záměry. Firemní skupiny Enery, Photon Energy Group a Voltaic Network připravují žalobu na Českou republiku kvůli navrhovaným legislativním změnám, které porušují legitimní očekávání investorů a vedou k ohrožení stabilního a spravedlivého investiční prostředí.
Jak informoval právní zástupce zmíněných firem Sebastian Lukic z právní kanceláře Schoenherr, jedná se o reakce na nedávno oznámené záměry ministra financí Zbyňka Stanjury a nového ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka. Ti chtějí k novele energetického zákona „Lex OZE III“ dodal přílepky, které zpětně snížují maximálně povolenou výnosnost projektů.
Česká vláda, jmenovitě předseda vlády Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura, obdržela oznámení o zahájení sporu, který vyplývá z porušení závazků České republiky podle Smlouvy o energetické chartě a podle Dohody se Švýcarskou konfederací o podpoře a vzájemné ochraně investic. Jde o první krok, který předchází zahájení mezinárodní arbitráže.
Tři poškozené energetické skupiny upozorňují, že nové legislativní návrhy mohou investorům způsobit ztráty a jiné ekonomické nevýhody v důsledku snížení státní podpory poskytované fotovoltaickým elektrárnám. Investoři, kteří na základě přislíbených pobídek investovali do fotovoltaických projektů, jsou nyní ohroženi výrazným snížením příjmů a v důsledku toho i výrazným snížením hodnoty svých investic.
Investoři budou po České republice požadovat zaplacení škod, které jim v souvislosti s výše uvedenými opatřeními vzniknou. Jedná se o vládní záměry, o kterých Ekonomický deník informoval na konci října. Vláda na návrh ministra Stanjury schválila individuální kontroly ziskovosti firem v oboru zelené energetiky; kdo vydělává příliš, tomu stát platby zkrátí. Ministři navrhují také zastavení provozní podpory v době, kdy jsou na krátkodobém (spotovém) trhu záporné ceny elektřiny.
Na dotazy, zda se ministerstvo financí neobává prohraných arbitráží, Stanjura v říjnu odpověděl, že taková rizika jsou nízká. „Nejedná se o změnu pravidel, ale jen o přísnější kontrolu překompenzace,“ uvedl Zbyněk Stanjura. Navržené změny jsou podle jeho slov v souladu s pravidly Evropské unie.
Kdo se chce soudit?
Rakouská skupina Enery je nezávislým výrobcem energie z obnovitelných zdrojů. Díky diverzifikovanému portfoliu obnovitelných zdrojů o výkonu 490 MW v současné době vyrábí téměř 700 GWh čisté elektřiny ročně. Zaměřuje se na regionu střední a východní Evropy. Skupina Enery v roce 2021 koupila všechny solární parky, které v Česku vlastnil čínský fond China-CEE Fund. Získala také fotovoltaiky od firmy Green Horizon Renewables kontrolované bývalým spoluvlastníkem Škody Transportation Tomášem Krskem. Celkem tak v Česku vlastní solární parky o výkonu 92 megawattů.
Skupina Photon Energy Group od svého založení v roce 2008 postavila a uvedla do provozu solární elektrárny s celkovým výkonem přes 160 MW. Ve svém vlastním portfoliu má elektrárny s celkovým výkonem 129,7 MW, a to hlavně v Česku, Maďarsku, Slovensku a Rumunsku. V současné době chystá projekty s kapacitou 1000 MW v Austrálii, Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Působí také v oboru flexibility na trhu s elektřinou a v oblasti vodárenství. Akcie společnosti Photon Energy se obchodují na varšavské, pražské a frankfurtské burze.
Společnost Voltaic Network má sídlo v Německu, zaměřuje se na solární projekty v Německu, Španělsku, Itálii a České republice. V České republice společnost v roce 2010 vybudovala a dodnes provozuje fotovoltaickou elektrárnu Rybníček o výkonu 4,64 MW.
David Tramba