Zlobivé Řecko, kvantitativní uvolňování, ale také přehršel dobrých zpráv z domácí ekonomiky. I takový byl druhý březnový týden v ekonomice.
Řecký „šprajc“
Řecká ekonomika loni vzrostla podle předběžného odhadu statistického úřadu ELSTAT o 0,8%. Je to nepatrně více, než kolik činil oficiální odhad, a jde jen o malou náplast na obrovskou ránu. Ministři financí zemí eurozóny dávali po pondělním jednání najevo rozmrzelost. Řekové údajně odmítají asistenci Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky a obávají se případných „ponižujících“ podmínek. Neuspokojivý příjem z daní za poslední tři měsíce znamená, že Řecko brzy nemusí mít peníze ani na chod státu. Nedostatek vzájemného respektu ilustruje návrh řeckého ministra spravedlnosti. Podle něj by se v Řecku coby odškodnění příbuzných obětí nacismu zabavoval německý majetek.
Evropské QE
Evropská banka v pondělí spustila svůj program kvantitativního uvolňování. Nejméně do září 2016 chce banka prostřednictvím nákupu dluhopisů napumpovat do ekonomiky 60 miliard eur měsíčně. Očekávaným důsledkem je pokles výnosů bondů na rekordní minimum (ostatně banka má v plánu kupovat i dluhopisy se záporným výnosem až do výše své depositní sazby) a pád eura na dvanáctileté minimum oproti dolaru.
Přehršel dobrých domácích zpráv
Český průmysl vzrostl v lednu meziročně o 2,9 procenta a po zohlednění vlivu počtu pracovních dnů jde dokonce o svižných 5,5%. O výsledek, který předčil očekávání analytiků, se zasloužil především automobilový průmysl. Ještě příjemnější překvapení přineslo stavebnictví. Růst o 5,8 procenta těší o to více, že loňský leden díky mírné zimě nasadil laťku vysoko. Třetí dobrá zpráva přichází z maloobchodu: tržby obchodníků (po očištění vlivu pracovních dnů) se v lednu zvýšily o 6,6 procenta. Češi se méně obávají ztráty zaměstnání a více nakupují.
Eseročka se budou zakládat snadněji
A ještě jedna příjemná novinka: Ministerstvo spravedlnosti vyhovělo požadavku Evropské unie a zjednodušilo zakládání společnostní s ručením omezeným. Podle novely zákona by od října mělo být možné za tři dny (místo současných devatenácti) s náklady nepřevyšujícími 100 eur (aktuálně je to zhruba čtyřnásobek). Pokud by Česká republika změnu nestihla do konce roku, byla by potrestána zastavením čerpání z evropských fondů.
Zkrocená koruna
Víceguvernér České národní banky Mojmír Hampl v rozhovoru pro Bloomberg připustil, že intervence, které mají oslabit kurz české koruny, mohou pokračovat i po roce 2016. Zároveň přiznal, že možná dopad výše zmíněných kroků Evropské banky považuje vůči snažení ČNB za riziko.
Příští týden
Dne 17. března skončí dvoudenní schůzka měnového výboru Japonské centrální banky, kde by měla banka oznámit rozhodnutí o úrokových sazbách. O den později se můžeme těšit na stejné oznámení z amerického Fedu.
Milan Petrák