INZERCE

Tanker se stlačeným LNG. Ilustrační snímek Foto: Pixabay

Správci aktiv vidí v investicích do LNG, jako překlenovací technologie pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů, rizika

Správci aktiv působící v oblasti udržitelnosti považují investice do zkapalněného zemního plynu (LNG) v Německu za rizikové, uvádí zpráva Vědecké platformy pro ochranu klimatu (WPKS). Německo sází na LNG jako na „překlenovací technologii“ do doby, než bude v zemi vybudováno více kapacit pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů, zejména poté, co byl zastaven dovoz ruského plynu z plynovodů, který byl dříve největším dovozním partnerem země.

„Aby bylo možné ještě více využívat udržitelné finance jako páku pro transformaci reálné ekonomiky, je naléhavě nutné zaměřit se nejen na investice do již zelených produktů a společností, ale také podpořit investice do transformace společností, které jsou stále hnědé, říká Timo Busch, člen řídícího výboru Vědecké platformy pro ochranu klimatu.

Investoři do projektů LNG však čelí třem hlavním rizikům, uvedli správci aktiv udržitelného rozvoje autorům zprávy: nejistotě ohledně využití infrastruktury LNG pro vodík, otázkám, zda lze investice do LNG klasifikovat jako udržitelné, a potenciálnímu negativnímu vlivu na pověst, protože LNG škodí klimatu.

První riziková oblast se týká samotné mostní technologie nebo projektů betonových mostů. Hlavním problémem je zde „konec mostu“. Délka trvání projektu určuje, jak dlouho je investice rentabilní. Přestože se veřejně diskutuje o dalším využití infrastruktury LNG pro vodík a čpavek, nedostatek znalostí o tomto budoucím trhu představuje pro investory riziko. V této souvislosti existují další nejistoty týkající se regulace a schvalování nových infrastrukturních zařízení.

Za druhé byla identifikována rizika související s klasifikací investičního produktu. Pro investory není jasné, zda mohou své investice do infrastruktury LNG začlenit do udržitelných investičních portfolií.

Jako třetí bod uvedli dotazovaní správci aktiv rizika, která se týkají jednotlivých investorů. Někteří investoři mají jasně definované cíle, jak a kdy chtějí dosáhnout čistých nulových emisí skleníkových plynů. S emisemi generovanými LNG jsou tyto cíle ohroženy. Kromě dlouhodobého poškození životního prostředí a klimatu v tom vidí ohrožení svého statusu „udržitelných hráčů“.

„Tato rizika jsou důležitými důvody, které brzdí potenciální investice soukromého sektoru do přemosťovacích technologií a projektů LNG v Německu,“ uvádí se ve zprávě.

Politici by měli tato rizika řešit spolehlivým plánováním, transparentností a jasnou komunikací, aby „investoři mohli posoudit dlouhodobou ziskovost a související rizika a vyhodnotit tak zásadní atraktivitu příslušných projektů,“ doporučují autoři.

„Překlenovací technologie by měly aktivně přispívat k přechodu na klimatickou neutralitu,“ uvedl člen WPKS Timo Busch.

Německo plánuje výstavbu stálých pozemních terminálů pro dovoz LNG, zatímco plovoucí jednotky si krátkodobě pronajme. Země však bude muset postupně snižovat spotřebu fosilního plynu, aby dosáhla svého cíle stát se klimaticky neutrální do roku 2045.

(nik)