Pátek, 20. května, 2022

Správce mýta CzechToll navýšil v loňském roce zisk přes 100 milionů korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Správce mýta v České republice – společnost CzechToll – v loňském roce zvýšil zisk po zdanění na více než 100 milionů korun. Meziročně je to představuje o 74 milionů korun více. Společnost to zveřejnila ve své výroční zprávě, která doputovala na obchodní soud na konci srpna. Tržby CzechTollu přitom naopak klesly o skoro 1,4 miliardy na 849 milionů korun. Firma zajišťuje mýto od prosince 2019.

Za celý rok 2020 vybral stát prostřednictvím systému elektronického mýtného od dopravců na mýtném více než 11,5 miliardy korun.

Meziroční růst výběru mýtného přesáhl 5,24 procent i přesto, že v době jarního omezení ekonomiky v souvislosti s bojem proti pandemii COVID-19 poklesl výběr mýtného dvouciferným tempem.

Výnosy z mýtného se meziročně zvýšily o 573 milionů korun i přes negativní dopady pandemie Covid-19 na celý sektor evropské dopravy.

Od 01.01.2020 došlo k rozšíření zpoplatněných úseků dálnic a silnic I. tříd. Celkem bylo v roce 2020 zpoplatněno 2 409,5 km komunikací, z toho 1 102,3 km silnic I. tříd a 1 307,2 km dálnic.

Ke konci roku 2020 bylo v systému elektronického mýtného registrováno 546 tisíc vozidel, ke kterým vyzvedli dopravci 468 tisíc palubních jednotek. Necelou třetinu z registrovaných vozidel tvoří automobily z České republiky.

V letošním roce výběr mýtného dále roste. Je to i díky novým poplatkům za hluk a znečištění. Stoupá ale i hustota provozu. Za prvních šest měsíců letošního roku dopravci zaplatili za mýto 7,08 miliardy korun. Meziročně je to o téměř 29 procent více.

Výběr mýtného v České republice. Foto: CzechToll

CzechToll na konci roku 2019 vystřídal na pozici správce mýta rakouskou společnost Kapsch. Spolu s tím český podnik spustil nový elektronický systém mýtného založený na satelitní technologii. Ten CzechToll vybudoval společně se slovenskou partnerskou společností SkyToll. Za vybudování systému a jeho desetiletý provoz firma dostane od státu 10,75 miliardy korun.

Společnost CzechToll je stoprocentně vlastněna skupinou PPF. CzechToll společně se slovenskou společností SkyToll navrhl, vybudoval a provozuje systému elektronického mýtného v České republice založený na moderní satelitní technologii.

Satelitní technologie umožní flexibilní řízení mýtného systému i dopravy na českých silnicích. Lepší plánování investic do dopravní infrastruktury znamená vyšší plynulost i bezpečnost provozu.

Díky novému řešení ušetří systém CzechToll na provozu mýtného systému od roku 2020 České republice každoročně několik set milionů korun. Satelitní mýtný systém dává státu možnost pružně měnit rozsah zpoplatněných silnic a stanovovat jednoduše různé sazby mýtného pro různé kategorie silnic. Data ze systému lze navíc snadno využít pro další nadstavbové aplikace, například pro řízení intenzity dopravy či efektivní plánování údržby a investic do dopravní infrastruktury.

(nik)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter