Sobota, 13. srpna, 2022

Správa železnic získala příspěvek 7,9 miliardy korun z fondů EU

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Správa železnic získala další dotací z Nástroje pro propojení Evropy (Connecting Europe Facility, CEF). V první výzvě programu v novém dotačním období let 2021 až 2027 získalo podporu devět projektů. Dotace v celkové výši 7,9 miliardy korun půjde na několik modernizačních akcí na železniční infrastruktuře, instalaci zabezpečení ETCS na koridorových tratích a přípravu vysokorychlostních tratí.

Prostředky CEF byly přiděleny i na softwarové řešení provozních aplikací Správy železnic. Průměrná míra zapojení evropských zdrojů je u stavebních projektů 82,4 procenta ze způsobilých výdajů, u projektů projektové přípravy pak 50 procent. Jak dále Správa železnic uvedla v tiskové zprávě, u technologie ETCS je přidělena jednotková dotace na kilometr instalace tohoto systému.

V oblasti vysokorychlostních tratí získala Správa železnic vůbec první dotaci, a to na zpracování projektové dokumentace VRT Praha – Lovosice – Ústí nad Labem – státní hranice s Německem. Podpora se týká dokumentací pro územní rozhodnutí pro úseky Praha – Lovosice a úseku z Ústí nad Labem na hranici s Německem. Součástí projektu je projektová příprava vysokorychlostních terminálů Roudnice nad Labem a Ústí nad Labem.

Podporu dále získaly tyto projekty:

  • Rekonstrukce železniční stanice Vsetín
  • Optimalizace traťového úseku Čelákovice – Mstětice
  • Uzel Plzeň (5. stavba)
  • Optimalizace traťového úseku v Děčíně
  • Modernizace trati Praha-Bubny – Praha-Výstaviště ETCS na úseku od hranice s Německem po Kralupy nad Vltavou
  • ETCS Praha hl. n. – Lysá nad Labem – Milovice

Podporu získají také Informační systémy pro jízdní řády. Správa železnic úspěšně požádala prostřednictvím hlavního partnera asociace správců železniční infrastruktury RailNetEurope o dotaci ve výši 20,3 milionu korun na digitální řízení kapacity železniční infrastruktury včetně přeshraničních úseků.

O další prostředky z programu CEF se Správa železnic bude ucházet v právě otevřené výzvě na infrastrukturu pro smíšené civilně-vojenské využití a ve druhé výzvě CEF, která bude vyhlášena letos na podzim pro infrastrukturní a technologické projekty včetně projektové přípravy VRT.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter