Správa státních hmotných rezerv nakupuje letecký petrolej za víc jak 230 milionů korun. Na výzvu k soutěži zareagovaly dvě společnosti. Zvítězil litvínovský Unipetrol, jak vyplývá z údajů serveru Hlídač státu. Smlouva platí do června příštího roku.

Správa státních hmotných rezerv nakoupí 20 tisíc litrů leteckého petroleje JET A1 231 049 400 korun bez DPH. Palivo bude využívat armáda a ministerstvo vnitra. Dodaný letecký petrolej nesmí obsahovat ani stopové množství biosložky.

„Cenová přirážka sjednaná ve smlouvě činí 85 USD. Celková cena dle podmínek uvedených ve smlouvě činí dle aktuální kalkulace k datu uzavření smlouvy 231 049 400 korun bez DPH,“ lze se dočíst v písemné správě o výsledcích soutěže.

„Je to standardní nákup, který realizujeme podle potřeby,“ řekl k tomu šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Mohlo by vás zajímat

Na výzvu zareagovaly dva subjekty: firma Prakov z Olomouce a ORLEN Unipetrol RPA z Litvínova. Zvítězil Unipetrol.

„Rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky odpovídá doporučení komise, která nabídku posoudila a konstatovala, že splňuje veškeré požadavky zákona a zadavatele. Komise také konstatovala, že nabídková cena není mimořádně nízká. Po dodavateli bylo požadováno předložení originálů dokladů prokazujících splnění kvalifikace… …Zadavateli není známo, že by dodavatel hodlal využít jakéhokoli poddodavatele,“ stojí dále v dokumentu.

Pro doplnění rezervy leteckého petroleje v daňovém skladu zadavatele, byl nákup navrhován v objemu 20 tisíc litrů. Doba plnění byla stanovena do 30. června 2022.

Správa státních hmotných rezerv musí brát na zřetel i otázku technologií skladování v závislosti na udržení jakosti. Dodávky od dvou dodavatelů by bylo nutné skladovat odděleně. Smísením obou produktů od různých dodavatelů by byla omezena možnost uplatnit záruku.

Letecký petrolej by měl být uskladněn ve skladu v Kostelci u Heřmanova Městce. Letecký petrolej je palivo vhodné pro většinu proudových letounů. Z hlediska kvality podléhá velmi přísným kontrolám.

Pro účast v soutěži správa požadovala minimálně dvě významné dodávky leteckého
petroleje v minimálním objemu 80 milionů korun bez DPH, realizovanou v posledních třech letech.

„My požadujeme nějakou kvalitu, protože to je pohonná hmota na dlouhodobé uskladnění. Letecký petrolej je hodně citlivá komodita na ztrátu kvality, není to ani benzín ani nafta. S leteckým petrolejem je to poměrně složité,“ dodal Pavel Švagr.

Unipetrol vyrábí letecké palivo JET A-1, které je vhodné pro většinu proudových letounů, v Záluží u Litvínova. V minulosti se toto palivo vyrábělo v rafinerii v Kralupech nad Vltavou.

Firma do rozšíření výroby na sever Čech investovala přes sto milionů korun. „Tímto krokem zvýšíme své výrobní kapacity pro letecké palivo zhruba o třicet procent zhruba na 200 tisíc tun ročně,“ uvedl k tomu v roce 2018 mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

(hrb)