INZERCE

Informační nástěnky Českých drah. Foto: Tereza Čapková

Spor RegioJetu a Českých drah o nástěnky na nádržích řeší soudy. Shoda v nedohlednu

Mezi soukromým dopravcem RegioJet a Českými drahami vzplál spor o informační nástěnky. Plochy, kde hledají cestující většinou informace o svých spojích, si nárokuje i soukromý dopravce. České dráhy mu je ale podle vyjádření společnosti nechtějí poskytnout v takovém rozsahu, aby nedocházelo k diskriminaci.

RegioJet se v minulosti snažil získat přístup podle mluvčí společnosti Alexandry Janoušek Kostřicové například k nástěnkám v Bílovicích nad Svitavou a Brně-Židenicích. „To vedlo k podání podnětu na Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, který zahájil správní řízení. V rozhodnutí z prosince 2022, které potvrdil v lednu 2023 předseda Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, bylo uzavřeno, že nástěnky jsou služebním zařízením a musí být zpřístupněny všem dopravcům na nediskriminační dobu,“ informovala mluvčí společnosti RegioJet. Upřesnila, že firmě byla nakonec předložena smlouva o délce čtyř měsíců, kterou měly České dráhy ještě zkrátit dalším smluvním ujednáním, což je podle RegioJetu v rozporu s rozhodnutím Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře.

Podle vyjádření mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského se nejedná o smlouvu na čtyři měsíce, ale na období jednoho jízdního řádu. „Důvodem je fakt, že jednou do roka dochází k velké celoevropské změně jízdních řádů, při které se mění řada prvků drážního provozu jako jsou jízdní řády, dopravci, změny přepravních nebo smluvních podmínek. Platnost smlouvy respektuje tento zásadní termín změn v železničním provozu,“ sdělil Ekonomickému deník Šťáhlavský.

Informační nástěnky Českých drah. Ilustrační snímek. Foto: RailJet

Smlouvu podle něj již společnost RegioJet podepsala, to potvrdila také Alexandra Janoušek Kostřicová. Mluvčí Českých drah také doplnil, že se cena nájmu nástěnek ve stanici Bílovice nad Svitavou a Brno-Židenice pohybuje ve výši nižších jednotek stokorun měsíčně.

Ke zpřístupnění nástěnek mají podle Šťáhlavského České dráhy dlouhodobě odlišný právní názor než společnost RegioJet, a jak uvedl, snaží se ho obhájit v rámci běžících správních a soudních řízeních. České dráhy také podle Šťáhlavského nebudou probíhající správní a soudní řízení komentovat.

„České dráhy mají snahu respektovat vydaná a pravomocná rozhodnutí. Nad rámec výše uvedeného České dráhy připomínají, že nástěnky Českých drah s informacemi pro jejich zákazníky, jsou majetkem akciové společnosti České dráhy a jsou umístěny pouze ve stanicích, které dopravce obsluhuje a o jejich postavení ve vztahu k jiným dopravcům jsou vedeny spory,“ dodal k tomu Šťáhlavský.

Jiní dopravci podle něj mohou využívat buď své nástěnky, které sami ve stanicích umístili, anebo mohou používat nástěnky provozovatele dráhy Správy železnic. „Případně mohou vlastníka železničních stanic, Správu železnic, požádat o uzavření smlouvy o umístění svých nástěnek stejně jako České dráhy. RegioJet má srovnatelné možnosti pro umístění informací a nástěnek jako ostatní dopravci včetně Českých drah,“ konstatoval Petr Šťáhlavský.

RegioJet v reakci na spor podal podle mluvčí žádost o zpřístupnění všech částí nástěnek na nádražích, odkud odjíždějí vlaky RegioJet a na nádražích, která umožňují přestup na vlaky RegioJetu.

„Regiojet se nyní obrací s výzvou na ministra dopravy a na Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře s oznámením, že České dráhy dosud nesplnily povinnost dle pravomocných rozhodnutí uzavřít s RegioJet smlouvu na nediskriminační dobu a podnětem na přezkum na vedoucího Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře a plánuje apelovat na Evropskou komisi s cílem zabezpečit spravedlivý přístup pro všechny dopravce,“ sdělila mluvčí RegioJetu Alexandra Janoušek Kostřicová.

Tereza Čapková