Soud – nesoud. Zásadní rozhodnutí o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, které zatím znemožňuje uzavření finálních ujednání, jakoby česká vláda neviděla. Schválila připravovaný podpis finální dohody ke stavbě jaderných bloků v Dukovanech s korejskou společností KHNP.

Vláda po dnešním zasedání sdělila, že tak činila dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). A věří v to, že soud, nejspíše nejvyšší správní, kvůli stížnostem, rozhodne o Dukovanech co nejdříve.

Tento kontrakt je pro Fialovu vládu extrémně důležitý, jakákoli blamáž, týkající se zásadní akvizice, může fatálním způsobem zasáhnout do podzimních parlamentních voleb.

A právě v této spojitosti se už objevují hlasy o možném tlaku na nezávislou justici.

Mohlo by vás zajímat

To se nepovedlo

Podpis finální dohody s KHNP byl původně plánován na dnešek, Krajský soud v Brně nicméně včera předběžným opatřením podpis dohody zablokoval.

Brněnský soud tak vyhodnotil návrh francouzské společnosti EDF. Ta napadla žalobou původní rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle kterého byl tendr na dostavbu Dukovan naprosto v pořádku. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl.

Společnost Elektrárna Dukovany II, která má jaderný tendr na starosti, proti opatření podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Američani ani Francouzi neměli šanci

„Pro nás je to jasné, korejská společnost KHNP v tendru nabídla nejlepší podmínky a zároveň i nejsilnější záruky, že tyto podmínky budou dodrženy,“ řekl Fiala ke schválení dohody. Podle premiéra se podmínkám nabízených KHNP žádný z konkurentů nepřiblížil. Schválení dohody by podle něj mohlo urychlit celý proces uzavření kontraktu do doby, až soud podpis povolí.

Fiala zároveň zdůraznil důležitost celého projektu, vybudování nových jaderných reaktorů v Česku je podle něj zcela zásadní pro budoucí rozvoj tuzemské ekonomiky.

„Věřím, že si tuto závažnost uvědomuje i soud, a že udělá všechno pro to, aby rozhodl co nejrychleji,“ podotkl premiér. To je extrémně jasný a tvrdý vzkaz.

K žalobě Fiala EDF uvedl, že sice chápe, že francouzská firma hájí své zájmy, způsob jakým to dělá, však podle Fialy jde proti zájmům českých firem a občanů. Problém spočívá ovšem v tom, jak byly vypsány podmínky klíčového energetického tendru, které umožnily Francouzům bez nějaké zásadní argumentační snahy uspět u krajského soudu.

Korejská společnost KHNP loni uspěla v tuzemském výběrovém řízení na dostavění dukovanské elektrárny. Nejprve odpadl americký Westinghouse, poté utrpěla „nevýhru“ i Électricité de France SA (EDF), jejíž realizace se potýkají v poslední době s jistými problémy – viz Čína.

Komplikace se objevily i ve Finsku. Loni sice spolehlivě fungoval první francouzský reaktor EPR v bloku elektrárny Olkiluoto 3. Ten se ale „proslavil“ mohutným zpožděním a prodražením výstavby. Což žádný zadavatel klíčové strategické státní zakázky nechce.

Ale zpět. První blok dostavby v Dukovanech by měl být podle plánů korejských inženýrů hotový v roce 2036.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.