Slovenská společnost SPP podepsala v uplynulých dnech Berlíně memorandum o porozumění s německou společností RWE SUPPLY & TRADING GMBH o znovuzplyňování LNG. Informovala o tom SPP.
Po podpisu nových diverzifikačních smluv s významnými mezinárodními dodavateli zemního plynu, které zajišťují 70 procent spotřeby zákazníků z jiných než ruských zdrojů, slovenská plynárenská společnost SPP pokračuje v plnění dalšího strategického úkolu. Tím je zajištění přístupu společnosti k terminálům LNG a jejich kapacitám pro zpětné zplynování. Tento strategický krok dále posílí energetickou nezávislost Slovenska a přispěje k větší flexibilitě a ekonomické optimalizaci dodávek zemního plynu.
SPP podepsala před pár dny nezávazná memoranda o porozumění s největšími italskými energetickými společnostmi Eni, Snam a Enel. Nad to aktuálně signovala memorandum o porozumění s německou společností RWE SUPPLY & TRADING GMBH v Berlíně, čímž pokračuje v zajišťování dalšího strategického úkolu pro posílení energetické nezávislosti Slovenska.
Memorandum vytváří předpoklad pro hledání potenciálních příležitostí, které by společnosti mohly zajistit přístup ke kapacitě pro znovuzplyňování v terminálech LNG na německém pobřeží. Obě společnosti rovněž vyjádřily zájem o prohloubení obchodní spolupráce a poskytnutí příležitostí k získání přístupu ke skladovacím kapacitám v Německu.
Společnost SPP plánuje do roku 2026 zajistit pro Slovensko přístup k terminálům LNG a jejich kapacitám pro znovuzplyňování. Proto nedávno podepsala memoranda o porozumění s klíčovými partnery v Itálii, Polsku a Německu. Souběžně SPP jedná také s výrobci LNG z USA, Kataru, Asie a Afriky.
Společnost diverzifikovala své dodávky uzavřením diverzifikačních smluv s významnými mezinárodními dodavateli plynu, které zajistily 70 procent spotřeby zákazníků z jiných než ruských zdrojů.
Dohoda s RWE následuje dohody s italskými energetickými společnostmi.
„Itálie a energetické společnosti, s nimiž jsme podepsali memoranda o porozumění, se mohou stát našimi strategickými partnery. Právě přes italské LNG terminály přišly na Slovensko jedny z prvních diverzifikovaných dodávek zemního plynu. Navázání užší spolupráce je proto pro nás přirozeným krokem,“ uvedl Miroslav Kulla, předseda představenstva a generální ředitel SPP.
„V Evropě se v současné době intenzivně řeší výstavba nových LNG terminálů, zkapalňovacích zařízení, ale i zvyšování přepravních kapacit. Pro nás je důležité, abychom nejpozději do roku 2026 zajistili přístup k LNG terminálům a jejich regazifikačním kapacitám pro Slovensko, což nám umožní přímý nákup LNG,“ dodal Marián Široký, místopředseda představenstva SPP.
Memoranda rovněž potvrzují zájem zúčastněných společností o posouzení případného zapojení do přepravy zemního plynu z Itálie na Slovensko, o poskytnutí možnosti získat přístup ke skladovacím kapacitám v Itálii nebo o prohloubení obchodní spolupráce. SPP rovněž zvažuje ve výše uvedených oblastech veškeré možnosti poskytnutí pomoci Ukrajině.
Společnost SPP rovněž navazuje spolupráci s dalšími evropskými provozovateli terminálů LNG a plynárenské infrastruktury.
Společnost SPP již podepsala memorandum o porozumění se společností GAZ-SYSTEM, provozovatelem hlavních polských plynovodů a terminálu LNG ve Świnoujście a nového terminálu LNG v Gdaňsku, který je ve fázi přípravy projektu. Společnost SPP však připravuje také jednání s dalšími německými společnostmi o spolupráci při přístupu k terminálům LNG a přepravní kapacitě na Slovensko. Souběžně SPP jedná také s výrobci LNG z USA, Kataru, Asie a Afriky.
(nik)