INZERCE

Průzkum těžby ropy v Maďarsku. Foto: Skupina MOL

Společnost MOL objevila ropné ložisko v Maďarsku. Vrt by mohl zvýšit produkci ropy v zemi o 5 procent

Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL objevila významné množství ropy v hloubce 2 100 metrů poblíž maďarského města Vecsés v oblasti, kde v červenci zahájila průzkumné vrty. Ložisko začalo 11. listopadu těžit prvních 600 barelů denně (bpd) a plánuje zvýšit těžbu na 700 až 1 000 bpd.

Tento objev by mohl zvýšit produkci ropy společnosti MOL Hungary o 10 procent a produkci ropy v zemi o 5 procent. Nový ropný vrt je nyní třetím největším vrtem společnosti MOL v Maďarsku, který přímo zásobuje rafinérii Dunube v Százhalombattu.

„Každá kapka ropy vytěžená v Maďarsku přispívá ke snížení energetické závislosti země, a proto nás tento úspěch velmi těší. Zásoby, které se v současné době těží, se neustále vyčerpávají, je to součást přirozeného procesu,“ komentoval Zsolt Hernádi, prezident a generální ředitel skupiny MOL.

Zdůraznil, že společnost MOL vynakládá obrovské úsilí, aby udržela výrobu na stejné úrovni, a v posledních pěti letech na to vynaložila 133 miliard forintů (325 milionů erosů), jinak by se výroba každoročně snižovala o 15 až 20 procent.

Společnost MOL v těchto letech objevila několik mělkých plynových polí a uvedla je do provozu. Nový objev je naopak hlubším ropným polem a MOL plánuje další vrty v této oblasti, aby toto pole využil a zvýšil těžbu, prozradil prezident a generální ředitel společnosti MOL.

Společnost MOL je největším producentem uhlovodíků v Maďarsku a dodává přibližně polovinu ropy (3,5 milionu barelů) a 90 % domácí produkce zemního plynu (1,4 miliardy m3).

V příštích pěti letech plánuje společnost MOL investovat do rozvoje maďarské těžby ropy a zemního plynu téměř 200 miliard forintů (490 milionů eur), z toho 60-65 % do zemního plynu, 20-25 % do ropy a zbytek do údržby a výměny infrastruktury.

Panonská pánev je domovskou oblastí skupiny MOL Exploration & Production, která v oblasti konvenčního průzkumu a rozvoje ložisek 85 let zkušeností. Maďarsko je stále páteří a jednou z klíčových zemí Skupiny MOL, pokud jde o těžbu a zásoby na úrovni portfolia, a významně přispívá k tvorbě peněžních toků MOL. Rozsáhlé geologické znalosti země a dobře rozvinutá stávající povrchová infrastruktura podporují udržitelný a efektivní provoz.

Maďarská společnost MOL se podílí na těžbě uhlovodíků Skupiny MOL téměř 30 procenty, a to více než 950 těžebními vrty. Těžba se soustřeďuje do jižního a východního Maďarska, kde dosahuje cca 80 procent celkové produkce. Probíhající rozšiřování ložisek se zaměřuje na západní Maďarsko (Babócsa, Sávoly a Nagylengyel) a také na východní Maďarsko (např. Földes a Mezősas).

Čistá plocha průzkumných území společnosti MOL Hungary pokrývá více než 10 000 km2 a soustřeďuje se na tři oblasti: V západní části země se nacházejí pánve Dráva a Zala, ve středním Maďarsku paleogenní pánev, která představuje ropnou provincii, a různé oblasti ve východním Maďarsku, které se zaměřují především na průzkum plynu.

V roce 2021 pokračoval program průzkumu mělkého plynu vrtem Kótpuszta 3 (který byl otestován a zavážen na začátku roku 2022), poté dalšími dvěma pozitivními výsledky, Komádi-55 a Mezőhegyes-Ny-11. Seismická kampaň v roce 2021 byla zahájena pořízením 3D seismiky v lokalitě Endrőd. Vzhledem k pandemické situaci bylo ministerstvem pro inovace a technologie nabídnuto dodatečné prodloužení licencí z důvodu vyšší moci.

V průběhu roku 2021 byly provedeny tři vrty, včetně mělkého průzkumného plynového vrtu Mezőhegyes-Ny-11, který měl rovněž cílovou zónu rozvoje pole, dále byl do provozu uveden vrt pro rozvoj pole Földes-27 a vrt Sávoly-Ny-7, přičemž testování vrtu bylo dokončeno na začátku roku 2022. V roce 2021 byl také zahájen vrt čtvrtého vrtu Mezősas-Ny-30. Do těžby vstoupil také vrt Túrkeve-27, který byl vyvrtán v roce 2020. Kromě toho byl realizován projekt prodloužení životnosti v plynárně Hajdúszoboszló. Pokračoval také program optimalizace výroby, jehož výsledkem bylo celkem 52 dokončených a do výroby uvedených vrtů, což následně přidalo k výrobě přírůstek přibližně 1,3 mil. barelů denně na roční bázi.

(nik)