INZERCE

Pouta, policie, zadržení. Ilustrační snímek. Foto: Unsplash

Společnost je blahobytná a zločinnost klesá. Elitní policejní útvar nemá policisty schopné včas napsat usnesení, stojí ve zprávě nejvyšších žalobců

Kriminalita v České republice stále klesá. Hodně se přesouvá se na internet a mění se, jak přicházejí nové technologie, těmi však nedisponuje policie. K proměně výrazně přispěla omezení kvůli covidu-19. Covid-19 ale stojí i za nedostatkem policistů a množstvím trestních oznámení na členy vlády. Národní centrála proti organizovanému zločinu zase nemá vyšetřovatele schopné v čase zpracovat usnesení o zahájení trestního stíhání, uvádí Nejvyšší státní zastupitelství ve Výroční zprávě za rok 2021. Roste dopravní kriminalita. Policejní orgány podle zprávy mimo jiné nedisponují technologiemi, které by umožňovaly zachytit komunikaci probíhající prostřednictvím aplikačních komunikačních programů WhatsApp, Messenger nebo Facebook.

Výroční zprávu o činnosti zveřejnilo Nejvyšší státní zastupitelství 11. července 2022 v rozšířeném a zkráceném vydání. Obě verze včetně tabulkových části jsou zde:

I v roce 2021 pokračovaly podle zprávy trendy z předchozích let, „navíc umocněné vlivem pandemie COVID-19, která vedla k rychlému a výraznému přesunutí značné části aktivit z reálného světa do kyberprostoru“.

Mezi trestnými činy zůstává na první příčce pomyslného žebříčku i nadále trestný čin krádeže. „Pokud jde o strukturu kriminality, také v roce 2021 platilo, že stále převažovala majetková trestná činnost, podíl těchto trestných činů, zejména trestného činu krádeže, v roce 2021 zůstal v zásadě na úrovni roku 2020,“ uvádí se ve zprávě.

Jak uvádí ve zprávě graf struktury trestných činů, podíl krádeží na trestné činnosti činil loni 19 %, což činí 12 324 skutků s kvalifikací podle § 205.

V roce 2021 bylo celkem sepsáno 169 006 záznamů o zahájení úkonů trestního řízení proti fyzické osobě a 939 záznamů o zahájení úkonů trestního řízení proti právnické osobě. Jak vyplývá z přiložené tabulky, před deseti lety, v roce 2011 byl zahájen takřka dvojnásobný počet trestních řízení, konkrétně 316 452.

V rámci vedených trestních řízení pak bylo loni vůči 64 364 fyzickým osobám a vůči 326 právnickým osobám zahájeno trestní stíhání nebo jim bylo sděleno podezření ve zkráceném přípravném řízení, dodává zpráva další údaj.

V Praze ubylo lidí, snížila se kriminalita

Podstatný vliv na snížení objemu kriminality v roce 2021 měla epidemie pandemie COVID-19 a s ní spojená opatření či omezení. Např. v obvodu Městského státního zastupitelství v Praze byl zaznamenán pokles kriminality, především pak drobné majetkové kriminality. Došlo také ovšem k částečnému přesunu této drobné majetkové trestné činnosti pod kvalifikované skutkové podstaty příslušných trestných činů, a to především v souvislosti s opakovaným vyhlašováním a trváním nouzového stavu. Vliv na skladbu trestné činnosti má též faktický úbytek zahraničních turistů a pracovníků v hlavním městě, uvedlo pro výroční zprávu Městské státní zastupitelství v Praze. V tomto bodě se doslova opakuje situace z roku 2020.

„Ve společnosti nadále převládaly uspokojivé majetkové poměry, které bylo možno vyvozovat z předcházejícího růstu ekonomiky a navyšování příjmů u značné části populace napříč celým jejím spektrem,“ dodává k tomu ve zprávě Městské státní zastupitelství v Praze.

Nedostatek vyšetřovatelů schopných včas zahájit

Také Krajské státní zastupitelství v Praze zdůrazňuje, že omezení pohybu a kontaktu osob, uzavření prodejen, obchodů a dalších veřejných zařízení, zvýšení dohledu policie na dodržování protiepidemických opatření, vyloučení či omezení možnosti přeshraničního cestování a uzavření hranic kontrolou Policie ČR představovaly klíčové faktory ovlivňující a limitující páchání trestné činnosti, uvádí Krajské státní zastupitelství v Praze ve zprávě.

„Na druhé straně tytéž okolnosti vytvářely vhodné podmínky pro páchání trestných činů souvisejících se vzniklou situací, jejichž odhalení a objasnění lze očekávat v následujícím období (podvodná jednání, daňová kriminalita, internetová kriminalita apod.). Současně došlo v důsledku omezujících opatření na straně orgánů činných v trestním řízení k situaci snižující jejich akceschopnost a výkon oproti předchozím obdobím,“ uvádí dále Krajské státní zastupitelství v Praze. Důvodem jsou karantény, a tudíž nižší počet policistů ve službě a omezení osobních kontaktů.

Co se týče policejního orgánu, Nejvyšší státní zastupitelství ve zprávě zhodnotilo práci Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ): „V působení Národní centrály proti organizovanému zločinu a jejích útvarů bylo možno v roce 2021 zaznamenat některé dílčí problémy vyplývající z nedostatku kvalitních vyšetřovatelů, kteří by byli schopni v rozumném čase zpracovat výsledky prověřování společně s výstupy z operativně pátracích prostředků a zapracovat je do usnesení o zahájení trestního stíhání podle § 160 odst. 1 trestního řádu. Jinak ale NSZ velmi oceňuje úsilí vedení Národní centrály proti organizovanému zločinu vedené snahou o zkvalitnění nepříliš příznivé situace, která nastala po reorganizaci provedené v roce 2016,“ uvádí doslova aktuální výroční zpráva NSZ.

Znepokojující data z kyberprostoru

Jak pro Zprávu uvedlo Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, dalším podstatným důvodem poklesu nápadu trestné činnosti v roce 2021 je její přesun do kyberprostoru.

„Kde zůstává neodhalena, neboť policejní orgány nedisponují technologiemi, které by umožňovaly zachytit komunikaci probíhající prostřednictvím aplikačních komunikačních programů (WhatsApp, Messenger, Facebook), nemají-li koncové body, a je problém zachytit i další komunikaci prostřednictvím internetu, když pachatelé se pokaždé z jiných IP adres připojují z různých míst,“ uvádí znepokojující data státní zastupitelství.

„Odhalování trestné činnosti páchané v kyberprostoru je mimořádně komplikované a mimo výjimečné případy českých pachatelů (a to pachatelů nezkušených, nevyužívajících prostředky zakrytí své identity a používajících běžné bankovní účty či nákupy registrovatelných komodit) se nepodaří pachatele zjistit. Trestní řízení v těchto věcech, je-li prováděno standardním způsobem (včetně mezinárodní justiční i policejní spolupráce), je přitom časově i ekonomicky velmi náročné,“ komentuje trend Nejvyšší státní zastupitelství.

Zpráva rovněž varuje před novým druhem této činnosti – vishingem. „Spočívá v tom, že pachatelé telefonicky kontaktují poškozeného a vydávají se za pracovníka banky nebo policie (popř. postupně obou institucí), informují poškozeného o údajném napadení jeho bankovního účtu, popř. napadení banky, a přesvědčí ho o nutnosti okamžitě peníze z účtu vybrat a vložit je na jiný (údajně bezpečný) účet – a to buď prostřednictvím vkladomatu na bankovní účet pachatele, nebo prostřednictvím bitcoinového bankomatu do bitcoinové peněženky pachatele,“ popisuje zpráva tuto činnost.

Ústí upozorňuje na elektrokola a koloběžky

Současně ale vlivem lepších technologií jsou podle zprávy zabezpečována osobní motorová vozidla (sledovaná majiteli či agenturami přes GSM s možností dálkového zastavení vozidla) i nemovitosti (zabezpečení objektů se signalizací a kamerovým systémem). „Nikoli nepodstatným důvodem zjištěného trendu je i to, že mnoho poškozených bagatelní majetkovou trestnou činnost (vloupání do rekreačních chat apod.) neoznamuje vlivem zkušeností s trestním řízením (výslechy na policii i opakovaná předvolávání k soudu, nezjištěný pachatel, a vždy v podstatě nevymahatelný výrok o náhradě škody),“ upozorňuje ve zprávě Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

Překvapivě podle zprávy nejvyšších žalobců roste trestná činnost v dopravě. Namísto alkoholu jezdí řidiči pod vlivem drog.

„V oblasti trestné činnosti v dopravě, zvláště silniční se projevil nárůst trestné činnosti všeobecně, dále i v souvislosti se stíháním řidičů pod vlivem návykových látek. Dochází nadále k pozvolnému a místy i výraznějšímu přesunu páchání trestné činnosti podle § 274 trestního zákoníku z ovlivnění alkoholem do ovlivnění omamnou či psychotropní látkou,“ stojí ve zprávě.

Nečekanou poznámkou pak do zprávy přispělo ústecké Krajské státní zastupitelství. „KSZ v Ústí nad Labem poukazuje na aplikační problémy spojené s užíváním elektrokol a elektrokoloběžek v silničním provozu, neboť ze strany některých výrobců (zpravidla z Číny) a dovozců dochází k umělému snižování jak výkonu motorů, tak i nejvyšší konstrukční rychlosti tak, aby tato vozidla nepodléhala povinnosti držení řidičského oprávnění, stejně jako hrazení zákonných pojistek.“

Prodej potvrzení a prodělání a hoaxy

Přímo na nemoc covid-19 se pak váže verbální trestná činnost a podávání trestných oznámení na vládu: „Shodně jako v roce 2020 se i v roce 2021 vyskytly případy vydírání s výhrůžkou šíření viru koronaviru SARS CoV-2, šíření poplašných zpráv, nebo naopak podávání trestních oznámení na vládu či její jednotlivé členy v souvislosti buď s tvrzenými přemrštěnými, nebo naopak nedostatečnými opatřeními proti šíření viru,“ uvádí se rovněž ve Zprávě.

Na hoaxy a nabídky potvrzení o prodělání kovidu upozornilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5: „Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5 uvedlo, že bylo konáno prověřování v souvislosti s šířením tzv. hoaxů na sociálních sítích a zcela nepravdivých zpráv např. o úmrtích v rámci očkování. V souvislosti s očkováním byly zaznamenány i případy šíření či nabídky potvrzení o prodělání očkování, tzv. padělání covidpasu, které byly šířeny v rámci internetu. Prověřováním bylo zjištěno, že se nejednalo o fakticky realizované nabídky, ale podvodné jednání ve snaze získat toliko finanční prostředky,“ uvedlo státní zastupitelství pro zprávu.

Irena Válová