INZERCE

První 3D tištěná palivová složka z nerezové oceli ve švédské jaderné elektrárně Forsmark. Foto: Framatome

Společnost Framatome nainstalovala ve švédské jaderné elektrárně Forsmark první palivový komponent z nerezové oceli, vyrobený 3D tiskem

Nadnárodní společnost Framatome dokončila instalaci prvního 3D tištěného palivového komponentu z nerezové oceli v jaderné elektrárně Forsmark, kterou provozuje společnost Vattenfall ve Švédsku. Ve spolupráci se společností KSB SE & Co. KgaA byly navrženy, vyrobeny a instalovány horní vázací deskové mřížky ATRIUM 11 ve třetím bloku elektrárny Forsmark pro víceletý ozařovací program.

„Pokrok v integritě komponentů vyrobených pomocí 3D tisku je revoluční ve výrobě bezpečné a spolehlivé nízkouhlíkové energie pro dlouhodobý provoz,“ řekl senior výkonný viceprezident divize Fuel Business Unit společnosti Framatome Lionel Gaiffe.

„Vážíme si toho, že společnost Vattenfall otevřela své dveře a poskytla odrazový můstek pro budoucí inovace a vývoj, který nahradí konvenční výrobu,“ doplnil Lionel Gaiffe.

Mřížka horní vyvazovací desky, umístěná v horní části palivového souboru ATRIUM 11, je nekonstrukční nosný prvek, který zajišťuje palivové tyče a zadržuje větší úlomky, které se do palivového souboru dostávají shora. Mřížky horních spojovacích desek lze snadno kontrolovat a v případě potřeby jsou k dispozici vzorky pro kvalifikaci tohoto nového výrobního procesu pro použití v reaktoru.

„Bezpečný provoz palivových souborů je pro společnost Vattenfall klíčový,“ uvedla Ella Ekerothová ze společnosti Vattenfall Nuclear Fuel AB.

„Vedle tohoto základního principu je náš příspěvek k vývoji efektivních a spolehlivých výrobních procesů v nejlepším zájmu celého jaderného průmyslu. Celkovým cílem těchto aktivit je udržet a dále zvyšovat bezpečnost a umožnit ekonomicky životaschopný dlouhodobý provoz,“ dodala Ella Ekerothová.

Při konvenčním výrobním procesu se horní mřížky vázacích desek svařují laserem pomocí lisovaných hřebenových plechů, které vyžadují další výrobní kroky a dohled obsluhy. Aditivní výroba zefektivňuje výrobní proces a zvyšuje možnosti konstrukce pro lepší funkčnost a vyšší výkon.

Iniciativa společnosti Framatome zavést nový typ výroby pro jaderné palivo byla zahájena v roce 2015 a je zaměřena na komponenty palivového souboru z nerezové oceli a slitin na bázi niklu.

V roce 2021 byl do americké komerční jaderné elektrárny BWR zaveden 3D tištěný spojovací prvek kanálu palivového souboru z nerezové oceli vytvořený společností Framatome ve spolupráci s Oak Ridge National Laboratory (ORNL). Tuto technologii vyvinuli odborníci společnosti Framatome na palivo ve Francii, Německu a USA v úzké spolupráci se zákazníky po celém světě.

Společnost Framatome je mezinárodním lídrem v oblasti jaderné energetiky uznávaným pro svá inovativní, digitální řešení s přidanou hodnotou pro globální jaderný park. Společnost navrhuje, servisuje a instaluje komponenty, palivo a přístrojové a řídicí systémy pro jaderné elektrárny. Má více než 15 000 zaměstnanců.

Framatome vlastní EDF Group (75,5 %), Mitsubishi Heavy Industries (MHI – 19,5 %) a Assystem (5 %).

(nik)