Tři známé podniky oznámily jen v tomto týdnu ukončení či omezení výroby v České republice a k tomu propuštění stovek zaměstnanců. Špatných zpráv z průmyslu přibývá a příčiny jsou často podobné. Ekonomická stagnace a slabá poptávka, vysoké ceny energií, ztráta konkurenceschopnosti vůči výrobcům ze zemí mimo Evropskou unii – to jsou hlavní faktory, které pomalu vyvolávají proces deindustrializace Česka.
Jako první oznámila v pondělí 13. ledna výrazné omezení výroby a propouštění neratovická chemička Spolana. Potvrdila tím informace, které Ekonomický deník jako první zveřejnil v prosinci. Spolana z hlavních produktů zachová pouze výrobu kyseliny sírové a ponechá si jen 150 ze svých skoro 700 zaměstnanců.
Konec výroby se týká dvou ze tří klíčových produktů – polyvinylchloridu (PVC) a kaprolaktamu, což je meziprodukt používaný k výrobě nylonu a silonu. Spolana tím reaguje tím na dlouhodobý pokles poptávky po těchto produktech a nízkou konkurenceschopností ve srovnání s producenty z USA a Blízkého Východu. V minulých letech Spolana vykázala více než miliardovou ztrátu, což není dlouhodobě udržitelné.
Další špatné zprávy následovaly ve čtvrtek. Zpravodajský web Novinky.cz oznámil, že ke konci června skončí výroba pneumatik pro zemědělské a terénní stroje v Praze. Jedná se o společnost Yokohama TWS Czech Republic, která je známá spíš pod svým původním názvem Mitas. O práci zde přijde 270 lidí. Důvod? Pražský závod je prý dlouhodobě neefektivní a zastaralý. Další výrobní závod v Otrokovicích se 700 zaměstnanci bude fungovat dál.
Mohlo by vás zajímat
Ve stejný den oznámila dle agentury ČTK propouštění také společnost Dr. Oetker, Ta propustí 114 ze 188 zaměstnanců svého závodu v Kladně, kde ukončí výrobu. Jako důvod německá firma uvedla zvyšující se náklady na energie a suroviny a nemožnost modernizovat závod na současné standardy. Výrobu přísad a směsí na pečení přesune německý podnik do zahraničí, v Česku si ponechá pouze obchodní zastoupení.
Bankrot desetiletí: Liberty Ostrava
Špatné zprávy o bankrotech či omezování výroby ve známých průmyslových podnicích přicházely už během loňského roku. Největší český hutní podnik Liberty Ostrava zastavil v prosinci 2023 výrobu, kterou se už nepodařilo znovu rozjet. Krajský soud v Ostravě proto loni v červnu rozhodl o úpadku společnosti. Kolaps Liberty Ostrava zavinila kombinace vysokých cen energií a nízkých cen oceli a hutních produktů, přičemž vlastník – koncern GFG Alliance indického podnikatele Sandžíva Gupty – k záchraně podniku nijak nepřispěl.
Výsledkem zmíněného kolapsu bylo masivní propouštění, kdy počet pracovníků klesl z původních 6000 na zhruba 2500. Prvovýroba, tedy samotná výroba oceli, nefunguje a není velká naděje, že by se někdy ještě rozjela. Udržet se podařilo část hutní druhovýroby. Konkrétně rourovna a válcovna plochých výrobků jsou opět od konce loňského roku v provozu; financování výroby formou tollingu zajišťuje podnik Vítkovice Machinery Trade patřící do skupiny CE Industries byznysmena Jaroslava Strnada.
Nebyla to jediná loňská zpráva o omezování výroby v Česku. Výrobce sedadel pro automobily Adient v září oznámil, že zavře závody v České Lípě a Stráži pod Ralskem. O práci zde postupně během roku a půl přijde 1100 lidí. Jako důvod firma uvedla současné potíže evropského automobilového průmyslu, ale také rostoucí náklady na pracovní sílu. Adient má v Česku ještě další výrobní závody, které budou dále fungovat.
Americký Otis, který patří mezi největší světové výrobce výtahů a eskalátorů, taktéž v září oznámil ukončení výroby v břeclavském závodě. Ten přitom vlastnil již od roku 1990. Propustil zde 200 z původních 250 zaměstnanců, výrobu přesunul do svých závodů v Číně, Španělsku a Francii. V Česku si Otis ponechal pouze servisní a obchodní činnosti.
Také tradiční český výrobce traktorů Zetor omezuje výrobu a propouští. Nejprve přišlo oznámení o konci výroby motorů a převodovek, během loňského roku zde klesl počet pracovníků z 300 na zhruba sto osob. V Brně zůstává vývoj, marketing, obchod a montáž traktorů z dovezených dílů. Vlastníkem je Zetoru je slovenská firma HTC Investments.
Neradostně vypadají také makroekonomické údaje o vývoji zpracovatelského průmyslu v Česku. Jak uvedl Český statistický úřad, v lednu až listopadu roku 2024 objem výroby v meziročním srovnání klesl o 1,1 procenta. Pokles je výrazný hlavně ve výrobě průmyslových strojů a zařízení (-10,3 %) a v oboru hutnictví a slévárenství (-8,6 %). Samotný listopad patřil mezi nejslabší měsíce, meziroční pokles ve zpracovatelském průmyslu zde dosáhl -3,1 procenta.