Spojené státy americké směřují k světovému prvenství ve vývozu zkapalněného zemního plynu. Ještě loni byly na třetím místě za Austrálií a Katarem, ale díky novým exportním přístavům v Louisianě se do konce příštího roku nejspíš propracují na první místo. Celková vývozní kapacita v příštím roce překročí 100 milionů tun.
Výrazný skok ve vývozní kapacitě amerických přístavů pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) se odehraje v nejbližších týdnech. Provoz totiž zahájí šesté zkapalňovací zařízení v přístavu Sabine Pass s kapacitou okolo 5 milionů tun LNG za rok, ale také první etapa přístavu Calcasieu Pass LNG s kapacitou až 6 milionů tun. Druhá má následovat na podzim příštího roku. Obě zařízení se nacházejí ve státě Louisiana, tedy v blízkosti hlavních ložisek zemního plynu v Texasu.
Jak na svém webu uvádí ministerstvo energetiky USA, přesné určení budoucího vývozu není úplně snadné. Existují totiž tři různé sady čísel. Samotné ministerstvo autorizovalo vývoz v objemu 101 milionů tun LNG ročně. Za běžného provozu by sedm již hotových nebo dokončovaných exportních zařízení mělo vyvážet 87 milionů tun LNG, při využití maximální možné technické kapacity by to teoreticky mohlo být až 104,5 milionu tun.
Zařízení na zkapalňování a export plynu v USA, datum jejich spuštění a kapacita
Pokud vezmeme v úvahu tuto maximální možnou kapacitu, tak Spojené státy na podzim příštího roku dotáhnou Austrálii, která se v současnosti největším světovým exportérem LNG. Katar klesne na třetí místo. Během let 2024 a 2025 přitom vývozní kapacita Spojených států znovu vzroste, provoz má totiž zahájit osmý exportní přístav – Golden Pass LNG v Texasu.
Loňské pořadí vypadala následovně: Austrálie a Katar vyvezly skoro stejné množství zkapalněného plynu – 106 miliard metrů krychlových (objem po převodu zpět do plynného stavu). Spojené státy byly třetí s 61,4 miliardy m3, další pozice obsadilo Rusko (40,4 mld. m3), Malajsie (32,8 mld. m3) a Nigérie (28,4 mld. m3).
Podle odhadu Mezinárodní energetické agentury se vývoz LNG v případě Austrálie a Kataru do roku 2025 nezvýší, naopak Spojené státy se stanou jednoznačným lídrem trhu s exportem přes 125 miliard m3 zemního plynu ročně. Zajímavostí může být rostoucí export zkapalněného plynu z Ruska (z loňských 40 na 60 miliard m3 v roce 2025).
Mohlo by vás zajímat
Hlavním odběratelem LNG jsou země východní Asie – Čína, Japonsko, Jižní Korea a Tchajwan, které (s výjimkou Číny) nemají možnost dovážet plyn klasickou potrubní cestou. Roste také objem dodávek do Evropy, hlavně do její západní části – Španělska, Portugalska, Francie a Británie. Polsko a Litva investovaly do terminálů pro dovoz LNG také z politických důvodů; tato investice jim umožnila snížit závislost na dovozu plynu z Ruska.
David Tramba