Spojené státy americké přesměrovaly vývoz zkapalněného zemní plynu (LNG) z Asie do Evropy. V prvních čtyřech měsících letošního roku směřovalo 74 procent dodávek LNG do evropských zemí včetně Turecka, zatímco v loňském roce to v průměru bylo jen 34 procent. Propadl se naopak objem exportu do Číny.

Vývoz LNG podle údajů amerického ministerstva energetiky činil během prvních čtyř měsíců roku 2022 v průměru 11,5 miliardy kubických stop za den (325 milionů m3 denně), což je 18procentní nárůst ve srovnání s průměrem roku 2021. Nárůst exportu byl tažen dodatečnou exportní kapacitou v přístavech Sabine Pass a Calcasieu Pass, ale také vysokou poptávkou po LNG v Evropě kvůli omezeným dodávkám z Ruska.

Spojené státy americké se už lony staly největším dodavatelem LNG do zemí Evropské unie a Spojeného království. V prvních čtyřech měsících roku 2022 se vývoz plynu ze Spojených států do EU a Británie ve srovnání s rokem 2021 více než ztrojnásobil na celkových 28 miliard m3. Mezi hlavní odběratele amerického plynu patří Francie, Británie, Španělsko, Turecko a Nizozemsko.

Vývoz zkapalněného zemního plyn z USA podle regionů. Zdroj: US Energy Information Administration

Americký vývoz LNG do Asie se naopak ve sledovaných měsících snížil o 51 procent na 2,3 miliardy kubických stop za den (65 milionů m3 denně). Například Čína v lednu až dubnu obdržela šestkrát méně LNG než ve stejných měsících loňského roku. Spotřebu zde snížilo omezení ekonomické aktivity kvůli pandemii koronaviru, mírná zima a také vysoká spotová cena LNG. Méně, ale také výrazně klesl objem dodávek do Jižní Koreje a Japonska.

Americký zemní plyn by se mohl aspoň v symbolickém množství dostat i na český trh. Lídr slovenského plynárenského trhu SPP totiž v dubnu informoval o nákupu první zásilky LNG, kterou doveze prostřednictvím terminálu na chorvatském ostrově Krk. Zakoupený objem 93 milionů metrů se má spotřebovat hlavně na Slovensku, menší díl nakoupeného objemu amerického plynu – přibližně 5 milionů m3 – získá dceřiná společnost SPP CZ působící na českém trhu.

Největším dodavatelem plynu do Evropy zůstává Rusko, ale jeho podíl klesá. Státní plynárenský koncern Gazprom přiznal, že od ledna do května vyvezl mimo prostor bývalého Sovětského svazu 61 miliard metrů krychlových plynu, což je meziroční pokles o 27,6 procenta. Realita bude ještě nižší – v uvedeném objemu dodávek je zahrnut také rostoucí export do Číny.

Mohlo by vás zajímat

(dtr)