Spojené státy americké do pěti let výrazně zvýší vývoz zemního plynu – skoro až dvojnásobně. Zatímco letos vyvezou okolo 120 miliard m3 zkapalněného zemního plynu (LNG), v roce 2028 by to mohlo být při plném využití terminálů až 220 miliard m3. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu amerického ministerstva energetiky.

Nejprve uveďme několik čísel pro srovnání. Před energetickou krizí se spotřeba zemního plynu v zemích EU pohybovala okolo 400 miliard m3 za rok, letos nejspíš klesne na hodnotu do 350 miliard m3. Objem dodávek plynu z Ruska do zemí EU v roce 2021 dosáhl 155 miliard m3, letos to v součtu za potrubní dovoz a LNG může být okolo 65 miliard m3.

Nové kapacity pro vývoz LNG by měly vzniknout hlavně na pobřeží Mexického zálivu, tedy v Texasu a Louisianě. Jedná se o projekty Golden Pass, Plaquemines, Corpus Christi Stage III, Rio Grande a Port Arthur. První dva z nich mají zahájit provoz již v příštím roce. Svým rozsahem je výjimečný hlavně přístav Plaquemines v Louisianě, který po dokončení bude vyvážet 22,5 milionu tun LNG ročně (31,5 miliardy m3 v plynném stavu).

Špatná zpráva pro Rusko, dobrá pro země EU

Pro evropské země (kromě Ruska a Norska) je to dobrá zpráva – nabídka zemního plynu na trhu vzroste, což by mohlo cenu na evropském trhu stlačit níže. Vzhledem k poloze u Mexického zálivu se americké přístavy hodí hlavně pro vývoz do Evropy; cesta do východní Asie je delší a cestu Panamským průplavem komplikuje jeho přetížení a v posledních měsících také sucho.

Vývozcem LNG se chce stát také Kanada, tady je však situace opačná. Přístavy LNG Canada a Woodfibre LNG vznikají na pobřeží Tichého oceánu a logicky se tedy zaměří na export do Asie (což je dobrá zpráva, o to víc plynu z USA zůstane pro evropské zákazníky). Tři přístavy pro vývoz plynu staví také Mexiko, nicméně jejich oznámená roční kapacita je poměrně skromná.

Mohlo by vás zajímat

Prvenství pro USA již letos

Před dvěma měsíci americké ministerstvo energetiky oznámilo, že se Spojené státy v první polovině roku 2023 dostaly na pozici největšího světového vývozce zkapalněného zemního plynu. Vyvezly celkem 60 miliard m3 plynu a předstihly tak své hlavní rivaly – Austrálii (55 miliard m3) a Katar (53,5 miliardy m3). Daleko za nimi zůstává Rusko (20,5 miliardy m3) a další exportéři LNG.

Nárůst vývozu plynu z USA byl možný díky návratu přístavu Freeport do plného provozu. Ten byl ochromen havárií z června loňského roku. Stejně jako v loňském roce směřují dvě třetiny amerického vývozu plynu do Evropy. Mezi hlavní odběratele zde patří Nizozemsko, Velká Británie, Francie a Španělsko. Díky nově zprovozněným terminálům roste objem dodávek do Německa.

Podle údajů společnosti Refinitiv Eikon zaznamenaly země EU spolu v Británií jednu historickou změnu. V prvních šesti měsících letošního roku objem dovozu LNG na tyto trhy prvně v historii převýšil import potrubní cestou. Dovoz LNG do Evropy a Spojeného království za celé první pololetí dosáhl 82 miliard m3 a těsně tak překonal potrubní dovoz, který po omezení importu z Ruska pochází hlavně z Norska a Alžírska.

(dtr)