Spojenci v NATO se na posledním zasedání Severoatlantické rady dohodli na společně financovaných rozpočtech na rok 2025. Tyto rozpočty umožňují řadu struktur a aktivit NATO, od zajištění dobře fungující velitelské struktury a zlepšení interoperability a připravenosti až po podporu spolupráce s partnery a další.
Civilní rozpočet na rok 2025 je stanoven na 483,3 milionu eur a vojenský rozpočet na 2,37 miliardy eur.
To představuje desetiprocentní a devítiprocentní nárůst oproti roku 2024. Tyto společně financované rozpočty se liší od výdajů na obranu, které jsou často diskutovány v kontextu NATO, a dohromady představují méně než 0,02 procenta aliančních výdajů na obranu.
„Rozpočtový výbor je plně odhodlán realizovat ambice a rozhodnutí přijatých na summitech a zasedáních na ministerské úrovni od madridského summitu. Posoudil požadavky na rok 2025 z hlediska jejich realističnosti, účinnosti, cenové dostupnosti a schopnosti realizace, přičemž vynaložil veškeré úsilí, aby dodržel dohodnuté stropy plánu společných zdrojů (CFRP) pro rok 2025,“ lze se dočíst ve shrnutí Doporučení k občanskému rozpočtu na rok 2025.
Mohlo by vás zajímat
Civilní rozpočet NATO naplňuje strategickou koncepci, která potvrzuje klíčový cíl NATO, kterým je zajištění kolektivní obrany založené na 360stupňovém přístupu. Definuje tři základní úkoly Aliance: odstrašování a obranu, předcházení krizím a jejich řešení, řízení krizí; a bezpečnost založená na spolupráci, a zdůrazňuje potřebu významně odstrašování a obranu jako základ závazku spojenců podle článku 5. vzájemně se bránit.
„Zdůrazňuje rovněž průřezový význam investic do technologických inovací a integrace změny klimatu, bezpečnosti lidí, míru a bezpečnosti napříč všemi našimi hlavními úkoly,“ stojí v dokumentu NATO.
Vojenský rozpočet udržuje velitelskou strukturu NATO, přispívá k připravenosti a interoperabilitě prostřednictvím společného výcviku a cvičení a umožňuje poskytování základních vojenských schopností. Zajišťuje rovněž plnění povinností NATO v oblasti aliančních misích a operacích a přispívá ke spolupráci v oblasti bezpečnosti prostřednictvím praktické spolupráce s partnery.
„Kromě toho prostřednictvím vojenského rozpočtu je dosahováno klíčových výsledků pro společný prospěch spojenců. To je zvláště důležité v případě v současném bezpečnostním prostředí, které prochází radikální změnou díky schopnostem, jako jsou např. síly včasné výstrahy a řízení NATO a zpravodajské služby NATO a průzkumné a pozorovací síly, které působí jako alianční ´oči na obloze,“ stojí ve shrnutí Doporučení pro vojenský rozpočet na rok 2025.