Plně elektrický letoun „Duch inovace“ z dílny Rolls-Royce aspiruje na nejrychlejší letadlo svého druhu na světě. Tento měsíc vytvořil tři nové světové rekordy. Nejvyšší dosažená rychlost atakovala 623 kilometrů v hodině.
K tomu, aby bylo potvrzeno světové rychlostní prvenství je potřeba ještě souhlasu Světové federace leteckých sportů, která certifikuje letecké a astronautické rekordy.
„Uplatnění nároku na světový rychlostní rekord je fantastický úspěch pro náš tým. Speciálně vytvořená technologie baterií a pohonu podporuje naše ambice přinést průlom v dekarbonizaci letecké, pozemní a námořní dopravy“, řekl generální ředitel společnosti Warren East.
Velká Británie je hrdá
Na úspěch společnosti Rolls-Royce v oblasti pokročilé letecké mobility je hrdá i britská vláda: „Revoluční letoun je dalším důkazem záviděníhodného kreditu Spojeného království, pokud jde o inovace. Vláda je hrdá na to, že podporuje takové projekty, aby využila soukromé investice nezbytné k odblokování čistších a ekologičtějších letadel, která lidem umožní létat jako nyní, ale způsobem, který sníží emise“, člen Parlamentu Spojeného království Kwasi Kwarteng.
Letoun při testovacích letech vytvořil najednou 3 světové rekordy. Rychlostí více jak 600 kilometrů za hodinu překonal předchozí rekord o 200 km za hodinu, v dalším testu vystoupal do výšky tří kilometrů za dosud nejkratší dobu, 202 sekund. Při testu na 15 kilometrů dosáhlo letadlo rychlosti 532 kilometrů v hodině, tím překonalo další rekord.
Letoun je poháněn elektrickým hnacím ústrojím a nejvýkonnějším pohonným akumulátorem, jaký kdy byl v letectví sestaven.
„Je vzrušující vidět naše ultra výkonné a super lehké elektrické motory, jak pohání ‘Spirit of Innovation’ do nejvyšších rychlostí. Jsme o krůček blíže k bezemisním elektrickým letům a jejich zavedení v komerčním světě tak, aby byly k dispozici pro všechny“, komentuje Tim Woolmer, šéf technologií a zakladatel společnosti YASA.
Mohlo by vás zajímat
Plně elektrifikovaný let je podle něj předurčen k tomu být stejným milníkem pro dopravu jako tryskový motor před 70 lety.
Jana Bartošová