Špičkový německý ekonom Jens Südekum má velké obavy o občany své země. Důvodem pro obavy je podle něj masivně rostoucí cena plynu a špatná energetická politika. „Pro mnoho lidí mohou být dodatečné náklady existenčně ohrožující. Pro běžnou rodinu se roční dodatečné náklady kvůli zvýšené ceně plynu a plánovanému poplatku za plyn rychle pohybují ve čtyřciferných číslech,“ řekl Jens Südekum v rozhovoru pro Der Spiegel.
Jens Südekum proto požaduje proto, aby se výrazně více ulevilo lidem s nízkými a středními příjmy.
Přední německý ekonom naléhavě varuje před chladným obdobím. Pokud cena plynu prudce vzroste, solidarita s Ukrajinou by mohla klesnout.
„Někteří lidé už požadují, abychom ustoupili Rusku a znovu získali plyn. Putin to ví a snižováním dodávek hraje na naše obavy. Proto je třeba najít ´sociální řešení´, které Putinovi neposkytne žádné výhody,“ míní Jerns Südekum.
Podle špičkového ekonoma je plánovaná daňová úleva, kterou představil ministr financí Lindner, zcela špatnou cestou.
„Těm, kteří vydělávají málo, daňová opatření nepomohou,“ pokračuje.
Lepší by podle něj naopak bylo „přerozdělování shora dolů, nikoli naopak“.
A extrémně drahé ceny benzínu by podle Südekuma měli nést především ti „lépe situovaní“.
Daň ze spotřeby bohatých domácností
Ekonom Südekum označuje současná opatření za „špatnou úlevovou politiku“.
„Jsem pro mnohem větší zvýšení daně z plynu,“ zdůrazňuje. Přesněji řečeno, Südekum hovoří o ztrojnásobení z 5 centů na 15 centů. Z dodatečného zisku by stát mohl podpořit osoby s nízkými příjmy.
„V konečném důsledku by to byla daň ze spotřeby plynu bohatých domácností,“ uvedl ekonom v rozhovoru pro Der Spiegel.
Kromě toho by to podle něj mělo ještě jednu výhodu. Pro mnoho spotřebitelů se podle něj zdražení plynu ještě nedostavilo.
„Všimnou si toho až o několik měsíců později na vysokých účtech za energie. Vyšší daň z plynu by lidi okamžitě přiměla k úsporám,“ rozvíjí Jens Südekum dále svou myšlenku.
Ekonom se obává rozpadu společnosti
Scénář budoucího vývoje podle ekonomů vykresluje pro peněženky spotřebitelů chmurný obrázek.
„Obávám se, že mnoho lidí stále žije v iluzi, že to nebude tak zlé. V nejhorším případě dojde v zimě k vyčerpání zásobníků plynu, což může vést k zastavení výroby, zkrácení pracovní doby a hospodářské krizi,“ varuje Jen s Südekum.
Předpověděl, že pokud se cena plynu okamžitě nezmění, společnost se může rozpadnout.
(nik)