Mezi Pardubicemi a Hradcem Králové začnou od května některé vlaky jezdit rychlostí až 160 kilometrů v hodině. Umožní to nový evropský zabezpečovací systém (ETCS). Zrychlení o několik minut se projeví u spěšných vlaků. Některé lokomotivy totiž tak rychle ani jezdit nemohou. Novinářům to dnes řekl řekl ředitel Stavební správy Západ Správy železnic Petr Hofhanzl.

„Výrazně jsme zvýšili bezpečnost na této trati, od května dojde ke zkrácení jízdních dob v řádu minut. Investice umožní navýšit rychlost ze 100 kilometrů na 160 kilometrů v hodině. Je to pro rychlíkové vlaky, které to vytáhnou na 160ti kilometrovou rychlost. Takovou rychlostí bude možné u rychlíků jezdit asi na polovině trati,“ řekl ředitel.

Na trati z Pardubic do Hradce Králové jezdí také například společnost Arriva, jejíž vlaky nejsou tak rychlé a 160 kilometrů v hodině dosáhnout nemohou, dodal ředitel.

Zavedení ETCS, které stálo 194 milionů korun bez DPH, předcházela instalace digitálního rádiového systému GSM-R za 243 milionů korun bez DPH.

Mohlo by vás zajímat

Obě technologie od dubna zajišťují vyšší bezpečnost na trati a umožňují vyšší rychlost. Evropský zabezpečovací systém umí vlak automaticky zastavit, pokud vlaková souprava projede na červenou. A to na rozdíl od národního zabezpečovače, ten je závislý na lidském faktoru, uvedl Hofhanzl.

„Systém také automaticky zastaví vlaky, které by jely proti sobě. Březnové výpadky ETCS jsou dětské nemoci každého systému, všude ve světě je to běžné. Máme méně problémů než v zahraničí. Výpadek se odstraní v řádech jednotek minut až hodin. Během té doby budou vlaky jezdit podle národního zabezpečovače, který bude na tratích minimálně do roku 2028,“ řekl ředitel.

Mezi Pardubicemi a Hradcem Králové i se zavedením evropského zabezpečení bude nadále platit smíšený provoz, budou tam jezdit vlaky, které mají evropský zabezpečovač, ale také ty, které ho ještě nemají. „V roce 2028 by mělo na trati dojít k výhradnímu provozu. Na této trati by potom měly jezdit pouze jednotky vybavené ETCS,“ řekl Hofhanzl.

ETCS se postupně začne zavádět na všechny trati. Začalo se letos v lednu. Výhradní provoz evropského zabezpečení bude na 620 kilometrech. „Harmonogram zavádění nového systému se drží. Ale zhruba o rok se posouvá harmonogram odmontovávání starého národního systému. Je to z toho důvodu, aby se odladily všechny technické detaily u nového systému, aby spolehlivost byla stoprocentní. Je to za cenu toho, že Správě železnic vzniknou vícenáklady v řádech nižších stamilionů korun ročně,“ řekl poslanec Martin Kolovratník (ANO).

Správa železnic nejdřív modernizovala trať v úseku Rosice nad Labem a Stéblová. Z Pardubic do Opatovic na Labem tak trasa vede po dvou kolejích. Zbývá úsek do Hradce Králové, kde tomu brání sdružení Kaštanka. Lidé chtějí zachovat kaštanovou alej. SŽ možná našla řešení.

„Aktuálně navrhuje vystavět nad tratí ocelovou ochrannou konstrukcí v případě pádu stromů,“ řekl Hofhanzl. Dvě koleje by tak mohly vést mezi stromy. Jednání pokračují, musí se k nim vyjádřit ministerstvo dopravy, protože jde o navýšení nákladů o desítky milionů korun, dodal ředitel.