Přestože naprostá většina spotřebitelů (více než 90 procent), kteří po pádu skupiny Bohemia Energy a následně několika menších dodavatelů přešli k dodavatelům poslední instance, si už vybrala nového dodavatele, nebo zahájila přechod na standardní produkt, podle údajů operátora trhu stále zůstávají v režimu DPI desítky tisíc zákazníků. Energetický regulační úřad varuje před úvahami a spekulacemi, že by ceny obou klíčových komodit – plynu a elektrické energie – mohly výrazně klesnout a tudíž odběratelé uzavřou mnohem výhodnější smlouvy.
Ceny zemního plynu pro evropský trh pokračují v poklesu, včera po poledni se cena snížila až o 24 procent a dostala se pod 100 eur (2500 korun) za megawatthodinu. Jedná se o poloviční hodnotu oproti rekordním cenám z úterý 21. prosince, ale i tak je cena několikanásobně vyšší než před rokem.
Energetický regulační úřad varuje před úvahami a spekulacemi, že by ceny obou klíčových komodit – plynu a elektrické energie – mohly výrazně klesnout a tudíž odběratelé uzavřou mnohem výhodnější smlouvy.
V posledních dnech, kdy ukončily činnost společnosti Český Energetický Dodavatel a Františkovy Energie, přibylo do režimu dodavatelů poslední instance (DPI) více než 7 000 odběratelů. Jednou z problematických skupin jsou tzv. nekontaktní zákazníci, kteří nereagují na výzvy a nezvedají telefony. S oslovením této skupiny se Energetický regulační úřad snaží pomoci obcím i nevládním organizacím. Na dveře spotřebitelů nyní klepou také samotní dodavatelé nebo distributoři.
„Běžně varujeme před podomními prodejci a všemi, kdo nabízejí energie u domovních dveří. Tentokrát ale za dveřmi skutečně může stát dodavatel poslední instance, distributor nebo zástupce vaší obce, který se vám snaží pomoci. Tyto zástupce vyslechněte. Ceny DPI jsou kvůli vývoji na burze stále vysoké, rychlý přechod na standardní produkt je proto nutností,“ doporučuje předseda Rady Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček.
Mohlo by vás zajímat
Zatímco někteří spotřebitelé vůbec nemusí vědět, že se ocitli v režimu DPI, další své setrvání v záchranné síti DPI prodlužují úmyslně. Věří totiž, že ceny na energetické burze klesnou a oni na tom vydělají, protože novou smlouvu uzavřou za výhodnějších podmínek. Burza ale takovým spekulacím v současné době vysloveně nepřeje a taková spekulace vyjde velmi draho.
„Může se jednat o odběratele plynu, kteří mohli vyslyšet rady některých ´analytiků´. Ti totiž po pádu skupiny Bohemia Energy začali spekulovat, že se vyplatí zůstat u DPI po dobu, než ceny plynu klesnou. Bohužel to nebyly dobré rady, ale špatní rádci za ně žádnou odpovědnost neponesou,“ varuje člen Rady Energetického regulačního úřadu Ladislav Havel.
Vysoké účty od dodavatelů poslední instance, zbytečně vysoké kvůli marnému vyčkávání v režimu dodávek od DPI, nakonec zaplatí spotřebitelé. Energetický regulační úřad od začátku radí především to, aby lidé co nejrychleji přešli na standardní produkt.
„Vzhledem k burzovnímu vývoji to nyní musíme opakovat ještě hlasitěji, na své nečinnosti spotřebitelé aktuálně jen prodělávají,“ doplňuje členka Rady Energetického regulačního úřadu Markéta Zemanová.
Regulační úřad se proto připojuje k aktuální výzvě ministerstva průmyslu a obchodu, aby lidé využili nadcházejících svátků k tomu, aby se seznámili se situací svých blízkých a známých a následně jim pomohli přejít z režimu dodavatele poslední instance na standardní smlouvu.
Veškeré potřebné informace k DPI naleznou spotřebitelé na webu Energetického regulačního úřadu, podrobné návody nabízí také stránky ministerstva průmyslu a obchodu i samotných dodavatelů poslední instance.
V případě nejasností je možné využít poradenství regulačního úřadu; díky zmiňované spolupráci s obcemi a nevládními organizacemi mají nablízku pomoc i ti, kteří potřebují problémy s energiemi probrat osobně.
(nik)