INZERCE

Malá fotovoltaika, solární panely na střeše rodinného domu. Foto: Columbus Energy

Speciální nabídka pro váhavé. Mohou si pořídit střešní fotovoltaiku na jeden rok na zkoušku

Jednou z největších bariér pro pořízení fotovoltaiky je nejistota zákazníků, jak rychle nebo zda vůbec se jim investice vrátí. Společnost Columbus Energy se proto rozhodla pochybnosti o výhodnosti fotovoltaických elektráren vyvracet v praxi. Zákazníkům nabízí možnost pořídit si fotovoltaiku na zkoušku.

Jak firma Columbus Energy uvedla v tiskové zprávě, pokud zákazníci nebudou se zařízením spokojeni, mohou jej po roce vrátit a vložené finance dostanou zpátky. Stejnou nabídku v Polsku, tedy na domovském trhu Columbus Energy, v minulých letech využilo několik tisíc domácností.

Investice do fotovoltaické elektrárny se při současných vysokých cenách elektřiny vyplatí, odhad návratnosti se pohybuje od 5 až 6 let. Životnost fotovoltaické elektrárny je přitom mnohonásobně delší, a to běžně 30 let (s výjimkou střídače). Jak ale potvrdil průzkum agentury Behavio, Češi mají stále obavy ohledně návratnosti investice. Columbus Energy v reakci na tato zjištění přišel s novou službou – fotovoltaikou na zkoušku. Nabízí ji od poloviny února do konce března.

„Uvědomujeme si, že bez možnosti vyzkoušet si fotovoltaiku ve vlastních podmínkách nemůže klient tušit, kolik peněz mu fotovoltaická elektrárna ušetří. Rozhodli jsme se proto umožnit její bezplatné vrácení po roce užívání. Za rok stihne zákazník vyhodnotit, jak efektivní je výroba energie ze slunce během různých ročních období a do jaké míry pokryje jeho spotřebu,“ vysvětluje člen dozorčí rady Columbus Energy Petr Vaverka.

Jak fotovoltaika na zkoušku funguje? Po podepsání smlouvy a uhrazení zálohy přijedou pracovníci Columbus Energy nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu a zajistí její připojení k distribuční síti. Za poplatek ve výši 10 tisíc Kč včetně DPH získají zájemci možnost fotovoltaiku o výkonu do 20 kW po roce používání vrátit. V případě, že na stavbu elektrárny využili dotační podpory, musí ji v celé výši vrátit.

Společnost tím reaguje nejen na výsledky průzkumu, ale také na zkušenosti mateřské firmy v Polsku. Tam si fotovoltaiku na zkoušku před pár lety pořídilo několik tisíc domácností, přičemž s výrobou energie ze slunce byli všichni spokojeni a žádná elektrárna nakonec nebyla demontována. „Na základě těchto zkušeností věříme, že akce bude mít podobný úspěch i u nás v České republice,” uzavírá Petr Vaverka.

Společnost Columbus Energy patří mezi mezi největší hráče na trhu instalace střešních fotovoltaik v Polsku. Na český trh vstoupila v září loňského roku a má zde velké plány. Během letošního roku plánuje instalovat 500 až 1000 střešních fotovoltaik a tepelných čerpadel měsíčně.

(rov)