Pandemie koronaviru tvrdě dopadá na českou ekonomiku. Do potíží se dostávají nejen české, ale i zahraniční firmy. Podle černého scénáře některých ekonomických analytiků se může stát, že nadnárodní investoři, kteří v Česku skrz svoje dceřiné podniky odvádějí do státní kasy mnohamilionové daně, mohou kvůli negativnímu ekonomickému vývoji svoje aktivity na tuzemském trhu pozastavit nebo jej dokonce opustit. Situaci zhoršují i návrhy některých politiků na zdanění zahraničních dividend. Tento plán je nejen v rozporu s evropským právem, ale může znamenat i tvrdou ránu pro českou ekonomiku.
Jen chvíli poté, co vláda kvůli šíření koronavirové epidemie vyhlásila nouzový stav, se mezi poslaneckými návrhy objevila předloha zákona, která vystrašila zejména zahraniční investory. Její předkladatel – Hnutí SPD – v ní totiž navrhuje zdanění dividend, které tuzemské firmy odvádějí svým vlastníkům do zahraničí. Srážková daň na dividendy by podle návrhu SPD činila 15 procent. Dopadla by na zahraniční vlastníky, kteří nepřetržitě nejméně jeden rok drží v tuzemské korporaci aspoň desetiprocentní podíl.
Současný zákon o daních z příjmů v současnosti obsahuje pravidlo, že mateřská společnost, která obdrží podíl na zisku od české dceřiné společnosti, je osvobozena od daně z příjmů. Je přitom jedno, z jaké země mateřská firma pochází. SDP chce ale přitvrdit a toto pravidlo obejít. Ve svém návrhu přitom míří zejména na zahraniční mateřské holdingy a usiluje, aby srážkovou daň odvedl každý z nich. Naopak v případě, že má daňový původ v Česku, daň by se na něj nevztahovala.
Ekonomové i právníci se však shodují, že návrh SPD je v rozporu se směrnicí EU o společném systému zdanění mateřských a dceřiných společností z různých členských států. Evropská směrnice totiž říká, že „zisk rozdělovaný dceřinou společností její mateřské firmě je osvobozen od srážkové daně“. Jinými slovy – členský stát osvobodí zisk rozdělovaný mezi dceřinou a mateřskou společností, a to bez ohledu na to, jestli je mateřská firma jeho „daňovým rezidentem“ nebo není.
Mateřskou firmou se přitom podle směrnice rozumí společnosti jakéhokoli členského státu Evropské unie, který drží na základním kapitálu jiné společnosti nejméně deset procent. Vláda již podle ČTK uvedla, že „zisk rozdělovaný dceřinou společností její mateřské společnosti musí být osvobozen od srážkové daně.“ Podle odhadů odborníků proto návrh SPD po vzoru vlády Poslanecká sněmovna zřejmě odmítne.
Toto stanovisko aktuálně podpořil také tým odborných konzultantů z Parlamentního institutu. Podle nich je návrh SPD „neslučitelný s právem EU“ a v některých bodech je dokonce diskriminační. Podle ekonomů navíc přišel v nejhorší možnou dobu. V době korovanivoré krize rostu obavy z odlivu zahraničních investic a případný odchod některých významných investorů – třeba kvůli takto navrhované dani – by mohlo na dlouhou dobu poškodit výkon české ekonomiky a snížit důvěryhodnost České republiky.
-red-