Zdá se vám současná 14procentní inflace vysoká? Brzy bude ještě vyšší. Koruna po jmenování příznivce nízkých sazeb a levných peněz Aleše Michla do funkce guvernéra České národní banky oslabuje. Fakticky to znamená, že zdraží vše, co musí Česká republika dovážet – včetně paliv, surovin či elektroniky.
Vlastně stačila pouhá spekulace o jmenování kontroverzního Aleše Michla do čela ČNB, aby kurz národní měny v pátek 6. května oslabil z 24,55 na 25,03 koruny za eur. Dnes dopoledne se neblahé tušení naplnilo. Prezident Miloš Zeman jmenoval s platností od 1. července Michla do funkce guvernéra centrální banky. Výsledkem byl další pád kurzu koruny až na úroveň 25,40 CZK/EUR.
Během několika dní tak česká koruna ztratila přes tři procenta ze své hodnoty, přičemž pád kurzu může mít ještě pokračování. Takový vývoj jistě nepotěší statisíce Čechů, kteří plánují letní dovolenou v zahraničí. Prodraží se také nákup dováženého zboží a surovin. Očekávat tedy můžeme například další růst ceny pohonných hmot či zemního plynu – a následně také elektrické energie.
Michl ve funkci nahradí Jiřího Rusnoka, kterému končí šestileté funkční období. Rusnok byl naopak příznivcem boje s inflací s využitím úrokových sazeb. Základní repo sazba ČNB začala růst před necelým rokem, po sérii několika zvýšení se v minulém týdnu dostala až na 5,5 procenta. Ze sedmičlenné Bankovní rady ČNB bylo zpravidla pět členů pro zvýšení a dva proti – jmenovitě Aleš Michl a Oldřich Dědek.
Konec růstu sazeb ČNB
Podle odhadu ekonoma Patria Finance Jana Bureše dojde v červnu k dalšímu zvýšení sazeb na 6,25 nebo 6,50 procenta. Tím zvyšování sazeb nejspíš skončí.
„Přepokládám, že navrhnu na prvním zasedání bankovní rady, které povedu v létě, stabilitu úrokových sazeb po určitou dobu, vyhodnotíme dopady dosavadní měnové politiky, vyhodnotíme nové indikátory přicházející z ekonomiky a po určité době se rozhodneme co dál,“ uvedl Michl po jmenování do funkce guvernéra.
Mohlo by vás zajímat
Odborná veřejnost až na výjimky jmenování Michla do čela centrální banky kritizuje. Na tak odpovědnou funkci prý nemá odborně, manažersky ani osobnostně. Kritikům vadí na 44letém Michlovi snad úplně všechno – vazby na expremiéra a miliardáře Andreje Babiše, arogantní vystupování, nezkušenost, ale také jeho slabost pro Čínskou lidovou republiku a její ekonomiku, na což již dříve upozornil Ekonomický deník.
Politici k nástupu Michla zatím mlčí, vyjadřují se hlavně ekonomové a žurnalisté. Mezi výjimky patři europoslanec z ODS Alexandr Vondra. „Jmenování nového šéfa ČNB je nejhorším krokem prezidenta nejmíň za poslední rok. Úder vládě, nahrávka Babišovi a hlavně jmenování někoho, kdo uvažuje jen transakčně, často v rozporu s dlouholetou tradicí a také ústavní povinností ČNB držet stabilitu měny,“ uvedl Vondra na Twitteru.
Novinář Lukáš Valášek na webu Aktuálně.cz upozornil na možný střet zájmů. Michl měl totiž před nástupem do ČNB v prosinci 2018 podíl v investičním byznysu Quant. Před nástupem do bankovní rady svůj podíl převedl na svěřenský fond s nejasným vlastnictvím. Michl tvrdí, že jde o takzvaný slepý fond, kde je zakladatel odříznutý od jeho správy.
Byznysový novinář Miroslav Moteljek označil jmenování Michla za vítězství neodbornosti. Zároveň se diví tomu, proč premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura neudělali nic, aby nástupu tak nevhodného kandidáta do funkce guvernéra ČNB zabránili.
Profil nového guvernéra
Aleš Michl (*1977) získal doktorský titul Ph.D. v oboru finance na Vysoké škole ekonomické v Praze Svou profesní kariéru začal již během studií jako ekonomický novinář. Od roku 2006 do 2015 byl ekonomem a investičním stratégem Raiffeisenbank. V letech 2014 až 2018 byl externím ekonomickým poradcem ministerstva financí a později předsedy vlády Andreje Babiše. Členem bankovní rady ČNB je od prosince 2018.
Michl bude v pořadí pátým guvernérem ČNB. Jeho předchůdci byli Josef Tošovský (v letech 1993-2000 s kratší přestávkou v dobé úřednické vlády), Zdeněk Tůma (2000-2010), Miroslav Singer (2010-2016) a Jiří Rusnok (2016-2022).
David Tramba