Na objasnění toho, proč došlo k masivnímu výpadku proudu ve Španělsku, se podílí i odborníci z Česka. Výsledky by měly být do několika měsíců.

Uvedl to předseda představenstva provozovatele elektroenergetické přenosové soustavy ČEPS Martin Durčák. Expertní komise se podle něj bude zabývat příčinami výpadku i následnou reakcí, výsledná zpráva bude komplexní, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Českou přenosovou soustavu Durčák označil za robustní.

Důvody i reakce

„Bude zkoumat nejenom důvody blackoutu, ale i reakci. Je to poučení pro nás pro všechny, abychom věděli, jakým způsobem se dá reagovat, jak se dá síť obnovovat, jakou roli hrály nebo nehrály ty které zdroje. Bude to komplexní zpráva,“ řekl Durčák. Při posledních velkých výpadcích se podle něj na výsledky vyšetřování čekalo až šest měsíců. „V tuto chvíli vůbec nekomentujeme, co by mohlo být příčinou,“ uvedl.

Česká přenosová soustava je podle Durčáka robustní. „Kdyby se dělalo nějaké posuzování robustnosti soustav, tak bychom byli opravdu na čelních místech, a to nejenom v kontextu stavu přenosové soustavy, ale i dalších parametrů,“ řekl.

Roli hraje i počet rozvoden

Při možném blackoutu podle něj roli hrají i vzdálenost linek či počet rozvoden. „Důležitá je také závislost na importu. My jsme dnes schopni importovat až skoro 50 procent naší spotřeby,“ doplnil Durčák.

Celé pevninské Španělsko i Portugalsko v pondělí 28. dubna postihl výpadek proudu, který způsobil problémy napříč celou zemí. Španělsko patří ke světovým lídrům v obnovitelných zdrojích energie. V den blackoutu převažovala výroba energie z obnovitelných zdrojů a těsně před výpadkem byl podíl této energie na momentální spotřebě kolem 70 procent, napsal už dříve El País.

Mohlo by vás zajímat

Kybernetické útoky nelze vyloučit

Experti oslovení deníkem El País tvrdí, že kybernetický útok teoreticky nelze vyloučit, ale akce tak velkých rozměrů a tak synchronizovaná by podle nich byla extrémně obtížná.

Některé z možných vysvětlení kolapsu sítě se už podařilo vyvrátit. Na vině nemohl být požár v jižní Francii, protože v tu dobu zde žádný nebyl. Viníkem zřejmě nejsou ani vzácné atmosférické jevy či útok hackerů. Celá debata o příčinách se tak zúžila na otázku, zda kolaps souvisí s vysokým podílem výroby elektřiny ze sluneční energie, nebo zda s fotovoltaikou vůbec nesouvisí.

Levicová vláda premiéra Pedra Sáncheze se kvůli prodlevám dostává pod palbu kritiky z opozičních řad, že nechce jít s nepříznivou pravdou ven, aby neohrozila své záměry v oblasti energetiky. Mezi ně patří třeba odstavení jaderných elektráren z provozu během let 2027 až 2035.