Další záměr na energetické využití odpadu získal stavební povolení. Dopravní a energetický stavební úřad při ministerstvu průmyslu a obchodu odsouhlasil záměr v Českých Budějovicích. Investor, kterým je městem vlastněná Teplárna České Budějovice, počítá se spalováním až 160 tisíc tun komunálního odpadu ročně. Vyplývá to z oznámení na úřední desce úřadu.

Nové zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) má být dokončeno nejpozději v prosinci roku 2028. Podle vydaného rozhodnutí má investor pořídit kotel o tepelném příkonu 55,6 MWt, doplněný o turbínu na výrobu elektřiny o výkonu 13,6 MW. Dodávka tepla do rozvodné sítě v Českých Budějovicích má činit 630 terajoulů za rok, dodávka elektřiny do distribuční sítě má dosahovat 49 gigawatthodin ročně.

Na cestě k dekarbonizaci

Stavební úřad své souhlasné stanovisko navázal na splnění řady podmínek. Patří mezi ně zkušební provoz sloužící k prověření technologií o délce minimálně 12 měsíců. Investor též musí brát ohledy na vodovodní a kanalizační potrubí, které má ve zvolené lokalitě společnost ČEVAK. Podobně je upraven také možný dopad na kabelová vedení telekomunikačních společností. ZEVO nahradí starou výtopnu v lokalitě Vráto, která bude odstraněna.

Schvalování projektu ZEVO Vráto bylo poměrně zdlouhavé. Posuzování dopadu stavby na životní prostředí (EIA) začalo v dubnu 2021, o rok později vydalo ministerstvo životního prostředí kladné stanovisko. Magistrát města České Budějovice vydal územní rozhodnutí na začátku letošního roku. Investor v současné době hledá dodavatele, který spalovnu s kapacitou na využití 160 tisíc tun odpadu ročně postaví. Část nákladů ve výši až 3,6 miliardy korun by měla uhradit dotace z Modernizačního fondu.

jaderná elektrárna
Teplárna odebírá teplo od Jaderné elektrárny Temelín. Foto: Jan Hrbáček

Teplárna České Budějovice postupně nahrazuje uhlí jinými, ekologicky přijatelnějšími způsoby vytápění. Od roku 2023 odebírá teplo z Jaderné elektrárny Temelín. Hotový je také retrofit kotle K12 z uhlí na biomasu. Teplárna tak bude od letošního roku získávat zhruba dvě třetiny tepla z nízkoemisních zdrojů. Závislosti na uhlí se pak chce zbavit do roku 2029, kdy má být v plném provozu ZEVO Vráto.

Čtyři hotové a dvě ve výstavbě

Využití odpadů k výrobě elektřiny a tepla má dlouhou tradici, první takové zařízení bylo spuštěno v Brně již v roce 1905. V současnosti jsou na českém území v provozu čtyři spalovny typu ZEVO v Praze-Malešicích, Brně, Liberci a v Plzni. Podnik Pražské služby v majetku města investuje do zvýšení kapacity spalování odpadu, naopak plánovaná investice do třetího kotle ve spalovně SAKO Brno se zřejmě neuskuteční.

V posledních letech se doslova „vyrojily“ nové a staronové záměry na stavbu ZEVO. Největší z nich postaví Skupina ČEZ s využitím šestimiliardové evropské dotace v Elektrárně Mělník; výstavba má odstartovat do konce tohoto roku. Aktivní je v tomto směru také skupina EPH, která oživila plány na stavbu ZEVO v Opatovicích nad Labem a v Komořanech u Mostu. To druhé je ve výstavbě od loňského srpna.

Mohlo by vás zajímat

Ve fázi realizace už je také ZEVO v Plané nad Lužnicí na Táborsku, jehož investorem je společnost C-energy. Další zájemci o energetické využití odpadu zatím shání všechna potřebná povolení.