Agentura Standard & Poor’s zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska na negativní kvůli rostoucím rizikům pro fiskální stabilitu způsobenou obchodními válkami, nižším přílivem peněz z fondů Evropské unie a vysokým nákladům na obsluhu dluhu v souvislosti s uvolněním rozpočtu před volbami v roce 2026. Rating dlouhodobých závazků potvrdila na úrovni BBB-, což je stupeň nad spekulativním pásmem. Negativní výhled však znamená, že by dalším rozhodnutím agentury mohlo být snížení ratingu.
Maďarsko má největší vládní dluh ve střední Evropě. Dosahuje 73,5 procenta hrubého domácího produktu.
„Revidovali jsme výhled dlouhodobého ratingu Maďarska BBB- na negativní, abychom zohlednili rizika pro veřejné finance země plynoucí z nejistého výhledu růstu, vysokých úrokových výdajů, snižujícího se přílivu prostředků z fondů EU a výdajových tlaků před napjatě očekávanými volbami,“ uvedla S&P. Dodala, že by mohla rating snížit, pokud se zhorší fiskální výhled, eskalace obchodní války zvýší vnější tlaky, EU zruší velké množství finančních prostředků nebo pokud špatně nastavená politika centrální banky ovlivní forint a inflaci.
Naopak zlepšení výhledu zpět na stabilní by mohlo způsobit rychlejší ozdravování veřejných financí, než se předpokládá, a pokud by se dluh Maďarska v poměru k HDP posunul na jasně klesající dráhu. Změnu výhledu by také mohl vyvolat pokrok v uvolňování pozastavených peněz z EU. To je ale podle S&P před parlamentními volbami v příštím roce nepravděpodobné.
Mohlo by vás zajímat
Růst maďarské ekonomiky bude pomalejší
S&P také snížila prognózu růstu HDP na letošní rok na 1,5 procenta z říjnových tří procent. Letos také očekává rozpočtový deficit 4,5 procenta a příští rok čtyři procenta, což je v obou případech více, než si vláda stanovila za svůj cíl. Vláda letos čeká zvýšení HDP o 2,5 procenta.
Maďarské ministerstvo hospodářství uvedlo, že změna výhledu je dočasná a předpokládá pozitivní změnu ve druhém pololetí. Ekonomika země stojí podle ministerstva na stabilních základech, což dokazuje i to, že rating zůstal v investičním pásmu, napsala agentura Reuters.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako penzijní fondy.