INZERCE

Insolvence, bankrot, krach. Foto: Pixabay

Soudním znalcem v insolvenčním řízení Arca Investments bude kancelář EqSA

Na sklonku týdne se uskutečnil další krok v rámci insolvenčního řízení společnosti Arca Investments. Městský soud v Praze ustanovil svým rozhodnutím znalce, který bude oceňovat majetkovou podstatu Arca Investments. Bude jím znalecká kancelář EqSA (Equity Solutions Appraisals). Úkolem znalce bude ocenit celou českou a zahraniční větev společnosti Arca Investments, protože Vrchní soud stanovil Českou republiku jako zemi, kde bude probíhat hlavní líčení.

V oblasti ocenění majetku se bude jednat o desítky majetkových účastí, které se pohybují v různých sférách od realit a developmentu, přes energetické společnosti až po ubytovací zařízení zejména v Česku a na Slovensku.

Osoba znalce sehraje v tomto komplikovaném a sledovaném případu klíčovou roli, aby ocenění majetkové podstaty bylo provedeno metodicky správně a rychle.

Znalecká kancelář EqSA je často využívaným subjektem v oblasti oceňování pro insolvenční řízení. Má za sebou spoustu zkušeností u desítek insolvenčních řízení, jako například Poldi, Heavy Machinery Services, ČKD Kutná Hora, Job Air Technic, Oleo Chemical, Rakovnické tvářecí stroje, MPOWER Engineering, Vítkovice Mechanika, ESSA Czech, Modřany Power, a mnoho dalších.

„Naše znalecká kancelář má dostatečné zkušenosti, kapacitní možnosti i odpovídající praxi pro přípravu posudků zabývající se oceněním majetkové podstaty či posouzením reorganizací. Jsme připraveni tyto zkušenosti nabídnout i v případě takto významného insolvenčního řízení. Věřím tomu, že kvalitní a efektivní stanovení majetkové podstaty pomůže v náročném insolvenčním procesu ukotvit hodnoty a také ulehčit rozhodování věřitelů ohledně výhodnosti reorganizace,“ říká ředitelka znalecké kanceláře Oxana Šnajberg.

Velký bankrot

Manažeři, podnikatelé, lékaři, advokáti, poradci. To jsou typičtí věřitelé krachující slovenské finanční skupiny Arca Investments, kteří marně čekají na úhradu splatných směnek. Naopak na známé byznysmeny či miliardáře v přehledu přihlášených pohledávek téměř nenarazíme. Arca dluží svým věřitelům zhruba 18,6 miliardy korun a je otázkou, kolik procent z toho dostanou nazpět.

Pád skupiny Arca Investments či Arca Capital lze srovnat s největšími bankroty posledních deseti let, mezi něž patří kolaps OKD nebo několika dceřiných firem ze skupiny Vítkovice. O krachu skupiny Arca se hovoří již od loňského června, ale vše zkomplikovaly tahanice o to, zda se má insolvenční řízení vést v České republice, kde žije či sídlí většina věřitelů, nebo na Slovensku, kde má Arca svou centrálu.

Insolvenčního řízení se v případě Arca Investments ujal Krajský soud v Praze, který 11. května rozhodl o úpadku firmy. Kontroly nad Arcou se ujal známý insolvenční správce Lee Louda. Jak soud uvedl ve svém rozhodnutí, celkem 1 574 věřitelů skupiny Arca má sídlo či bydliště v České republice. Jejich pohledávky za dlužníkem v součtu dosahují 15,2 miliardy korun. Nabízí se otázka: kdo jsou ti věřitelé, kteří přijdou o peníze v černé díře na peníze s názvem Arca? Obecně lze říct, že zpravidla patří do vyšší střední vrstvy.

Jeden miliardář, jinak samí milionáři

Mezi stovkami přihlášených věřitelů lze často narazit na podnikatele a majitele menších a středních podniků, manažery, lékaře, veterináře, advokáty, daňové a finanční poradce, projektanty, ale také byznysmeny z řad vietnamské komunity. Typická výše pohledávky se pohybuje okolo tří milionů korun. To je velikost jedné standardizované směnky, kterou Arca nabízela na trhu. Občas se lze setkat i s pohledávkami převyšujícími 10 milionů.

Naopak jen málo jmen spadá do kategorie známých byznysmenů či miliardářů. Mezi výjimky patří olomoucký podnikatel Josef Tesařík, jehož firmy Tesco SW a Tessela Holding požadují úhradu směnek v celkové výši skoro 22 milionů korun. Pohledávky za 59,7 milionu korun přihlásila firma IMOS invest, ta však podle informací v Obchodním rejstříku není kapitálově ani personálně propojena se známou stavební společností IMOS Brno.

Vzor směnky cizí, zdroj: SEVT

Nápadně velký počet poškozených pochází též z řad spotřebních a bytových družstev. Platí to i pro jejich centrály. Svaz českých a moravských spotřebních družstev požaduje úhradu směnky ve výši přes 16 milionů korun, v případě Svazu českých a moravských bytových družstev se jedná o něco přes pět milionů korun. Seznam zatím není definitivní, věřitelé mají čas na přihlášení pohledávek do 11. července.

Věřitelé jsou typově shodní jako v případě bankrotu firemní skupiny EMTC podnikatele Tomáše Bárty či jiných firem, jež v minulých letech vydaly takzvané prašivé dluhopisy. Také zde patří mezi typické věřitele zástupci vyšší střední vrstvy – majitelé a manažeři menších firem, lékaři, zubaři, doktoři práv a přírodních věd, architekti či vědci. Výše investice však byla v těchto případech nižší, pohybovala se obvykle od 50 do 500 tisíc korun.

Podle zdrojů z finančního trhu, s nimiž autor článku v minulosti hovořil, nakupovali rizikové dluhopisy hlavně lidé nad 50 let s úsporami v řádu stovek tisíc až jednotek milionů korun, kteří neměli čas nebo odvahu investovat do akcií. Hlavní roli sehrál finanční poradce, který těmto lidem nákup dluhopisů doporučil. V případě směnek skupiny Arca může být situace podobná.

Nájezdník s medailí od Zemana

O finančních potížích slovenské firemní skupiny Arca Capital se začalo v médiích psát loni v polovině června. Arca doplatila na vysoké zadlužení, většinou směnek s vysokým úročením a krátkou splatností. Situaci navíc komplikuje ostrý konflikt mezi současným hlavním akcionářem Arca Investments Rastislavem Veličem a bývalým největším akcionářem Pavolem Krúpou, kteří se navzájem obviňují z odpovědnosti za krach skupiny Arca.

Pavol Krúpa. Foto: Arca Capital

Pavol Krúpa před krajskými volbami na podzim 2016 finančně podpořil Stranu práv občanů (tedy Zemanovce). O dva roky později, v říjnu 2018, dostal od prezidenta Miloše Zemana medaili za zásluhy. Stalo se tak navzdory sporné pověsti Krúpy, který byl už v té době považován za „nájezdníka“ na různé společnosti. Krúpa si troufnul i na ČEZ, který v roce 2014 dotlačil k uhrazení doplatku za akcie Severomoravské energetiky ve výši 349 milionů korun.

Jan Hrbáček, David Tramba