Soudcovské platy by se měly letos v porovnání s loňskem zvýšit o 0,6 procent. Sněmovna dnes schválila spornou novelu, podle níž letos vzrostou platy vrcholných politiků téměř o sedm procent. Návrh teď zamíří k posouzení do Senátu a která upravuje i výpočet platů státních zástupců. „Je to snížení platů, protože teď v lednu se nám platy již vyměřené podle nálezu Ústavního soudu. Předpokládám, že to nenecháme bez odezvy. Budeme se pokoušet ještě apelovat na senátory,“ řekl České justici v reakci prezident Soudcovské unie Libor Vávra s tím, že pravděpodobnost žalob soudců kvůli neústavnosti úpravy je vysoká.

Soudcům by platy v podstatě stagnovaly, když loni se po zásahu Ústavního soudu počítaly ze základny 120.951 korun. Předloha přímo určuje pro letošek i platovou základnu pro státní zástupce, a to 109.516,5 Kč. Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu platy politiků meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent. Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila zmrazení platů politiků až do roku 2029 na loňské úrovni. Pro předlohu zvedlo ruku 67 poslanců ze 127 přítomných, proti hlasovalo 58 poslanců z ANO, SPD a Pirátské strany. Předlohu podpořili zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09.

„Předpokládám, že už s ohledem na ten čas, kdy to bylo přijato je pravděpodobnost žalob vysoká,“ uvedl Vávra. Podle něj je paradox, že ve sněmovně se hovořilo zejména o platech politiků a soudcovské platy zůstaly na okraji zájmu. „Návrh vlády je nekvalitní,“ dodal šéf Soudcovské unie. Ústavní soud zasáhl do platů soudců opakovaně.

Omluvilo se více než 40 poslanců

Platům soudců se na plénu věnoval Radim Fiala z SPD. Podle něj by se měly oddělit od platů politiků a celé nastavení považuje za nesystémové. „Sociolog Ivo Možný píše o své zkušenosti ze Spojených států amerických, kdy v malém městě na americkém středozápadě měl zajímavý rozhovor s okresním soudcem. Když se Ivo Možný dozvěděl, že má plat jen lehce nad úrovní středoškolského učitele, nedokázal skrýt překvapení a ptal se jej: Proč to proboha děláte? Příjmy v advokacii jsou snad větší? To ano několikanásobně, ale já věřím ve službu veřejnosti, odpověděl onen soudce. Já si myslím, že bychom se nad tím měli zamyslet i my všichni,“ uvedl. Soudcovská unie se už dříve postavila proti tomu, aby se výpočet platů politiků a soudců oddělil.

Celkem se z dnešního jednacího dne omluvilo více než 40 poslanců. Omluvu zaslala také desítka členů vlády, a to včetně premiéra Petra Fialy (ODS).

Mohlo by vás zajímat

Omezení meziročního růstu na maximálně pět procent schválila Sněmovna podle návrhu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Úpravu zdůvodnil záporným postojem veřejnosti k razantnějšímu zvyšování platů vrcholných politiků potom, co skončí dříve schválené restrikce. Pro rok 2026 by se bez navrhovaného ohraničení mohly zvednout podle zdůvodnění asi o 13,6 procenta. Na soudcovské platy se ohraničení vztahovat nemá. „To znamená, i když poroste tempo růstu průměrné hrubé mzdy v této zemi rychleji než 5 procent u občanů této země, tak tento růst budou mít samozřejmě logicky tito lidé, budou ho mít soudci, budou ho mít státní zástupci, ale nebudeme ho mít my, představitelé veřejné moci,“ uvedl v Poslanecké sněmovně ministr Jurečka. Obdobnou úpravu předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka s šestiprocentní hranicí pro meziroční růst platů ústavních činitelů Sněmovna odmítla, stejně jako jeho návrh na snížení náhrad na dopravu zákonodárců.

Soudci mimo společnost?

Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství vždy za předminulý rok a zákonného koeficientu. Loni platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na předloňské úrovni. Ústavní soud loni v květnu s platností od letoška zákonný koeficient zrušil kvůli snížení platů soudců. Spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu ze tří na 2,822.

Jurečka už dříve řekl, že platy soudců nemohou být nedotknutelné. Dnes o tom ve sněmovně mluvil poslanec ANO Patrik Nacher. „Já s tím rozhodnutím Ústavního soudu a s tím vymezováním státních zástupců a soudců, vlastně jako úplně mimo tu společnost, že se jich nemá dotýkat ten vývoj, tak já s tím nesouhlasím, ale respektuju prostě rozhodnutí Ústavního soudu,“ uvedl.

Soudce pak loni na podzim pobouřil výrok ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který loňský nález Ústavního soudu k platům soudců označil za neústavní. „I já se hlásím k tomu, že nepovažuji dosavadní judikaturu Ústavního soudu, pokud jde o platy soudců, za ústavní,“ uvedl Blažek. Jak podotkl, nevadilo by mu, pokud by se Ústavní soud musel znovu zamyslet nad privilegiem soudců. Pokud bere krajský soudce 185 000 korun měsíčně, ministr nepovažuje za porušení jeho nezávislosti, pokud by měl 170 000 korun. „To už není chápání ústavnosti tak, jak si ji dovolím chápat já,“ řekl Blažek. „Poslední nález Ústavního soudu mě vede k tomu, že jsem připravený do takového sporu jít,“ doplnil.