V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil dnes středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest 16 milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. Proti verdiktu se odvolali. V kauze čelí obžalobě 15 lidí. Podle státního zástupce Adama Borguly jednali jako organizovaná skupina, hrozí jim proto vysoké tresty. Vinu odmítají. Obžalováno je také pět firem. Předsedkyně trestního senátu Iva Říhová nyní vynáší rozsáhlý verdikt.
Přednes obžaloby na počátku hlavního líčení trval čtyři hodiny. Kvůli obsáhlosti soudkyně verdikt nečte, ale promítá ho na obrazovky. Sisák na vyhlášení rozsudku nedorazil.
Skupina údajně inscenovala a manipulovala insolvenční řízení, hlavou byl podle žalobce Sisák. Členové skupiny v letech 2013 a 2014 podle spisu uzavírali smlouvy opatřené dřívějším datem o prodejích cenných papírů, sepisovali směnky za desítky i stovky milionů korun za neexistující závazky a měnili účetní knihy, aby nemuseli platit věřitelům. Mezi členy podle obžaloby patřila také insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková a bývalá soudkyně českobudějovického krajského soudu Marie Červinková.
Údajně zmanipulovaná insolvence Via Chemu byla podle policie potřeba, aby ústecká Spolchemie zůstala pod Sisákovým vlivem. Via Chem Group v roce 2014 držela jako akcionář ve Spolchemii asi třetinový podíl. Případ vypukl po policejní razii v ústecké Spolchemii a u budějovického krajského soudu v lednu 2016.
Mohlo by vás zajímat
Firma v únoru 2018 obvinění odmítla. Označila ho za účelový krok, který má komplikovat v roce 2014 zahájené insolvenční řízení Via Chemu a blokovat reorganizační plán. Reorganizace Via Chemu, který měl závazky za dvě miliardy korun, byla završena v roce 2019. Věřitelé si vybrali buď peněžní platbu, nebo akcionářský podíl. Firma mohla opět začít fungovat jako standardní obchodní společnost.